Rozpoczęły się trójstronne rozmowy ws. gazu

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Kolejna tura rozmów w sprawie warunków dostaw gazu dla Ukrainy rozpoczęła się w środę po południu w Brukseli z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy.

 

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger mówił, że ma nadzieję na porozumienie. W rozmowach poza Oettingerem bierze udział minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan i minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, a także szefowie ukraińskiego Naftohazu i rosyjskiego Gazpromu.

 

"Dzisiaj jest nasze kolejne - i, mam nadzieję, ostatnie - spotkanie z partnerami z Kijowa i Moskwy" - powiedział dziennikarzom Oettinger tuż przed rozpoczęciem rozmów.

Jak podkreślił, wspólną ambicją stron biorących udział w rozmowach jest osiągnięcie porozumienia w sprawie zimowego pakietu, przewidującego zapewnienie dostaw gazu do końca marca przyszłego roku.

 

Pytany, w jaki sposób Ukraina zapłaci Rosji zaległe płatności za wcześniejsze dostawy, Oettinger powiedział, że jest pewna formuła dotycząca płatności, ale nie wyjaśnił jaka. "Przedstawię ją później. Najpierw muszę ją zaprezentować partnerom z obu stron" - oświadczył.

 

Wcześniej we wtorek Oettinger ocenił na 50 proc. szanse rozwiązania sporu wokół dostaw gazu z Rosji na Ukrainę, wskazując, iż istotne warunki porozumienia zostały spełnione.

"Osiągnęliśmy wiele. Musieliśmy wynegocjować uczciwą cenę gazu, teraz jest ustalona" - powiedział Oettinger w programie "Morgenmagazin" niemieckiej telewizji publicznej ZDF. Jak wyjaśnił, Rosja musi być gotowa do utrzymania tej ceny przez kilka miesięcy, także w przypadku przedłużającej się zimy i niedoborów gazu. Ukraina jest natomiast praktycznie niewypłacalna, ale korzysta z wielomiliardowej pomocy i część otrzymanych środków powinna przeznaczyć na opłacenie dostaw gazu - zaznaczył unijny komisarz, który pełni rolę mediatora w rosyjsko-ukraińskich rozmowach.

 

Ukraina liczy na zawarcie porozumienia jeszcze przed nadejściem zimy, ale Moskwa uzależnia to od uregulowania przez stronę ukraińską płatności za wcześniejsze dostawy.

 

W ubiegły wtorek w Brukseli Rosja i Ukraina uzgodniły cenę gazu na 385 USD za 1000 metrów sześciennych. Ma ona obowiązywać od października do końca marca 2015 roku.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: rozmowy, gaz, ke, rosja, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook