"Wybory przyniosły porażkę sił prorosyjskich"

(fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Zakończone w niedzielę wieczorem wcześniejsze wybory parlamentarne na Ukrainie przyniosły zwycięstwo prawdziwie ukraińskich ugrupowań politycznych i odsunęły od władzy partie prorosyjskie - ocenił w rozmowie z PAP publicysta Witalij Portnikow.

 

"Są to pierwsze wybory w ukraińskiej historii, w których wyniku w naszym kraju powstanie parlament ukraiński. Zakończył się konflikt między partiami, opowiadającymi się za budową państwa demokratycznego i suwerennego a ugrupowaniami, które zawsze służyły Rosji; ich wpływy zostały poważnie zminimalizowane" - powiedział.

 

Zdaniem eksperta Ukraińcy wybrali parlament, który przypomina swym kształtem inne parlamenty w zjednoczonej Europie.

 

"Reprezentowane są w nim nastroje polityczne, obecne we wszystkich cywilizowanych parlamentach Europy. Są tu demokraci, są partie popierające politykę prezydenta, znalazło się w nim także miejsce i dla populistów i dla nacjonalistów" - zaznaczył.

 

Portnikow porównał skład Rady Najwyższej Ukrainy, oczekiwany na podstawie sondaży wyborczych (exit-polls), m.in. ze składem polskiego Sejmu.

 

"Jeśli porównać to z sytuacją w parlamencie Polski, czy Bułgarii to ujrzymy dość bliski obraz. Jeśli dokonamy porównania z parlamentem Węgier, to możemy powiedzieć, że mamy najbardziej demokratyczny parlament" - podkreślił.

 

Publicysta ocenił, że wysokie, czwarte miejsce, które uzyskał w wyborach Blok Opozycyjny, utworzony przez sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza, także jest pozytywne.

 

"Nie widzę tutaj żadnej niespodzianki. Wśród mieszkańców południowego wschodu Ukrainy jest wielu zwolenników tej siły politycznej" - powiedział.

 

Proszony o skomentowanie niskiego poparcia dla Batkiwszczyny b. premier Julii Tymoszenko Portnikow stwierdził, że "ugrupowanie to nie potrafiło przekonać wyborców, że jest partią nowych ludzi".

 

Pytany o możliwy kształt nowej koalicji ocenił, że popiera pomysł włączenia do niej wszystkich partii związanych z zimowymi protestami na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

 

Według wyników Narodowego Exit-poll, przeprowadzonego przez fundację Demokratyczne Inicjatywy wraz z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii i Centrum Analitycznym im. Razumkowa, w niedzielnych wyborach zwyciężył prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 23 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.).

 

Trzecie miejsce zajęła Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego (13,2 proc.). Do Rady Najwyższej dostał się też Blok Opozycyjny, który zdobył 7,6 proc. poparcia i zajął czwarte miejsce.

 

Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (6,4 proc.), nacjonalistyczna Swoboda (6,3 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,6 proc.).

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. Jest wśród nich Komunistyczna Partia Ukrainy, która w poprzednim parlamencie, przed ucieczką Janukowycza do Rosji, była w koalicji z jego Partią Regionów.  

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.17

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kemot 10:49:45 | 2014-10-27
За даними Центральної виборчої комісії, станом на 11:40 опрацьовано 41,7% протоколів виборчих комісій

Результати виборів наразі такі:

«Народний фронт» - 21,62%

Блок Петра Порошенка – 21,51%

«Самопоміч» - 11,1%

Опозиційний блок – 9,78%

Радикальна партія Олега Ляшка – 7,38%

«Батьківщина» - 5,71%

«Свобода» - 4,68%

КПУ – 3,92%

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kemot 09:59:35 | 2014-10-27
За даними Центральної виборчої комісії, станом на 10:30 опрацьовано 36,5% протоколів виборчих комісій

Результати виборів наразі такі:

«Народний фронт» - 21,61%

Блок Петра Порошенка – 21,52%

«Самопоміч» - 10,96%

Опозиційний блок – 9,74%

Радикальна партія Олега Ляшка – 7,45%

«Батьківщина» - 5,75%

«Свобода» - 4,66%

КПУ – 3,91%

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook