Zachód domaga się zakończenia walk w Libii

(fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)

W opublikowanym w sobotę w Waszyngtonie wspólnym komunikacie mocarstwa zachodnie zażądały "natychmiastowego wstrzymania" walk w Libii, gdzie siły rządowe rozpoczęły ofensywę przeciwko milicjom islamskim w celu odbicia Trypolisu i Bengazi.

 

Stany Zjednoczone, Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania zagroziły też sankcjami wobec "tych, którzy zagrażają pokojowi, stabilizacji i bezpieczeństwu Libii".

 

Mocarstwa zachodnie "zdecydowanie potępiły dokonywane w Libii akty przemocy i zaapelowały o natychmiastowe położenie im kresu". W komunikacie podkreślono, że kryzysu libijskiego nie da się rozwiązać środkami militarnymi i wyrażono "szczególne zaniepokojenie" tym, że walczące strony odrzucają apele o rozejm.

 

Potępiono też zbrodnie dokonane przez dżihadystów z organizacji Ansar Aszaria, które Waszyngton uważa za organizację terrorystyczną.

 

Zdaniem mocarstw, ciężkie walki, które doprowadziły do obalenia dyktatorskich rządów Muammara Kadafiego i uzyskania przez Libię wolności w 2011 r. będą zagrożone jeśli "ugrupowania terrorystyczne, zarówno libijskie jak i międzynarodowe, będą wykorzystywać Libię jako miejsce schronienia".

 

Siły popierające rząd, dowodzone przez gen. Chalifa Haftara, rozpoczęły ofensywę przeciwko milicjom islamskim przed trzema dniami. W piątek walki toczyły się w rejonie Bengazi, na wschodzie Libii, gdzie 23 osoby poniosły śmierć. Łączna liczba ofiar śmiertelnych walk w tym mieście wzrosła do 66.

 

W Libii praktycznie nie ustaje chaos od czasu obalenia Kadafiego bowiem liczne milicje islamskie odmówiły podporządkowania się słabemu rządowi centralnemu.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~... 12:18:28 | 2014-10-19
Mocarstwa zachodnie "zdecydowanie potępiły dokonywane w Libii akty przemocy
...
W hipokryzji dzisiejszy Zachód niczym się nie różni od dawnych Sowietów, a pod względem ogłupienia własnych obywateli może je nawet prześcignął.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:52:43 | 2014-10-19
To jest dobre. Narobili bydła, a teraz apelują.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?