Grecja: Rząd Samarasa ma wotum zaufania

(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Koalicyjny konserwatywno-socjalistyczny rząd premiera Antonisa Samarasa uzyskal w nocy z piątku na sobotę wotum zaufania od parlamentu, o które zwrócił się aby ustabilizować sytuację w kraju przed wyborami prezydenckimi na początku przyszłego roku.

 
Obserwatorzy greckiej sceny politycznej podkreślają jednak, że wyniki głosowania rozczarowały bowiem rządowi Samarasa nie udało się uzyskać poparcia nawet części opozycji. 
 
Za rządem głosowało jedynie 155 deputowanych konserwatywnej Nowej Demokracji i socjalistycznego PASOK-u. Przeciwko było 131 posłów opozycji a 2 wstrzymało się od głosu.
 
Konserwatywny premier Samaras dążył do potwierdzenia poparcia dla jego polityki reform gospodarczych w połowie czteroletniej kadencji.
 
Opozycja coraz głośniej domaga się przyspieszonych wyborów obawiając się, że niestabilna sytuacji polityczna może utrudnić wychodzenie kraju z głębokiej recesji, która trwała 6 lat.
 
"Przyspieszone wybory byłyby nieszczęściem i zniweczyłyby wszystkie poniesione dotąd ofiary, które miały na celu uzdrowienie finansów kraju" - powiedział Samaras podczas debaty w parlamencie. Po głosowaniu zapowiedział, że wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z konstytucją, czyli dopiero w 2016 r.
 
Associated Press podkreśla, że rządząca koalicja będzie jednak potrzebować wsparcia opozycji aby uniknąć impasu w lutym przyszłego roku kiedy parlament wybierać będzie nowego prezydenta. Aby uzyskać zwycięstwo kandydat musi mieć poparcie co najmniej 180 deputowanych (na ogólną liczbę 300).
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook