Putin sprowadza Rosję na drogę izolacji

(fot. EPA/ALEXEY DRUGINYN)

Władimir Putin sprowadza Rosję na drogę rosnącej izolacji, której konsekwencje dla kraju będą z czasem coraz bardziej dotkliwe. W tej sytuacji Zachód musi ustrzec się przed zbyt wczesnym złagodzeniem sankcji - pisze w piątek "Financial Times".

 
Sankcje nałożone przez Zachód za rolę Moskwy w kryzysie ukraińskim pogorszyły i tak nie najlepszą sytuację gospodarczą Rosji - przypomina brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.
 
Retorsje pogłębiły spowolnienie w inwestycjach i wzroście gospodarczym, widoczne już przed marcową aneksją Krymu. Oligarchiczny system, który zdominował posowiecką Rosję, "zjada własny ogon". Objęcie aresztem domowym Władimira Jewtuszenkowa - jednego z najbogatszych Rosjan i lojalnego wobec Kremla oligarchy - pokazało, że żaden rosyjski przedsiębiorca nie może czuć się bezpiecznie, a oligarchiczna klika skupiona wokół Putina szuka rekompensaty za straty poniesione z powodu sankcji. 
 
Wszystko to sprawia, że "niektórzy rozważają opuszczenie Moskwy w poszukiwaniu bardziej przyjaznego klimatu (biznesowego)" - pisze "FT". "Wielu (biznesmenów) już zaczęło przelewać pieniądze za granicę; ucieczka kapitału ma według prognoz wynieść w tym roku rekordowe 120 mld USD. Rośnie inflacja, pogłębiona przez rosyjski zakaz importu części zachodniej żywności. Ceny ropy są zbyt niskie, by Moskwa mogła zbilansować budżet, a rubel osłabił się najbardziej od kryzysu finansowego w 1998 roku" - wymienia gazeta.
 
Aby odwrócić uwagę społeczeństwa od gospodarczych problemów, Kreml podsyca nastroje nacjonalistyczne, zwraca Rosjan przeciw Zachodowi, a zwłaszcza USA, na skalę niewidzianą od zimnej wojny oraz przykręca śrubę mediom i potencjalnej opozycji - dodaje. 
 
Niektórzy europejscy przywódcy i przedsiębiorcy argumentują, że w tej sytuacji i biorąc pod uwagę rozejm we wschodniej Ukrainie, należałoby złagodzić sankcje wobec Rosji. Jednak zdaniem "FT" "dopóki Rosja okupuje Krym i zdąża do utworzenia zamrożonego konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie może i nie powinno być powrotu" do status quo ante. 
 
"Prawdziwe niebezpieczeństwo polega na tym, że Putin i jego klika (zamiast szukać kompromisu z Zachodem - PAP) mogą spróbować poprawić swoje notowania (w kraju), podejmując kolejne militarne eskapady - wkraczając dalej na Ukrainę lub urządzając prowokację w jednym z należących do NATO państw bałtyckich" - ocenia "FT". Dlatego też - zdaniem dziennika - Sojusz i jego członkowie muszą jednoznacznie dać do zrozumienia, "w słowie i w czynie", że jeśli dojdzie do takiej prowokacji, nie zignorują zobowiązania do kolektywnej obrony zaatakowanego sojusznika.
 
"Jeśli Putin będzie obstawał przy drodze izolacji, autarkicznego rozwoju i konfrontacji, będzie to dla Rosji bolesne i coraz trudniejsze do wytrzymania. Staje się jasne, że kryzys na Ukrainie to nie przelotna chwila w relacjach Wschód-Zachód. Wskazuje (raczej) na fundamentalną zmianę w postrzeganiu świata przez Kreml - i w radzeniu sobie świata z Rosją" - konkluduje "Financial Times".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~michass 12:31:10 | 2014-10-10
Fajna opcja, można zlokalizować dowolny telefon w kilka chwil, dzieki tej stronie mozecie sprawdzic gdzie znajduje sie jakas osoba
(lokalizuje i pokazuje dokladnie na mapie), przydatne gdy np nie wiesz gdzie jest twoj znajomy - wchodzisz na strone i po kilku chwilach maszz informacje :)


aka.gr/lokalizacjagsm

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

racjonalista 11:21:44 | 2014-10-10
Wygląda to na dobrą analizę. Rubel nigdy nie był tak słaby. Rosja to nie Polska. Rosja sprzedaje surowce i importuje wszystko inne. Spadek cen waluty wewnętrznej przy jednoczesnym spadku cen surowców sprawia, że Rosja w efekcie płaci za towary importowane coraz więcej i nie może konkurować tanim surowcem, bo ten już jest tak tani, że Rosjanie prawdopodobnie muszą obecnie czerpać z rezerw.

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?