USA oczekują od Turcji dostępu do bazy

(fot. Secretary of Defense / Foter / CC BY)

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział w czwartek, że Waszyngton oczekuje od Turcji pomocy wojskowej m.in. w postaci zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach oraz doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

 
Hagel poinformował, że przedstawiciele USA rozmawiali na ten temat z władzami Turcji w tym tygodniu. Rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki podała w komunikacie, że na początku przyszłego tygodnia dyskusje mają być kontynuowane w Ankarze na szczeblu wojskowym.
 
Odnosząc się do pomysłu Ankary w sprawie utworzenia strefy buforowej na granicy turecko-syryjskiej, Hagel oświadczył, że "nie jest on obecnie aktywnie rozważany".
 
Ankara zaproponowała utworzenie takiej strefy w celu ochrony ludności przed walkami m.in. o miasto Kobane przy granicy syryjsko-tureckiej. O Kobane (Ajn al-Arab), które jest trzecim kurdyjskim miastem w Syrii, toczą się walki między kurdyjskimi bojownikami a dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Miasto to jest też bombardowane z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji kierowanej przez USA. 
 
W samej Turcji trwają protesty Kurdów, którzy zarzucają Ankarze bezczynność w obliczu możliwego przejęcia Kobane przez islamistów. Według tureckich władz kurdyjscy bojownicy są powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), której bojownicy od trzech dekad walczą z władzami Turcji o większą autonomię.
 
Także nowy sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział w czwartek po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu, że kwestia utworzenia strefy nie jest omawiana. 
 
W ubiegłym tygodniu turecki parlament zdecydowaną większością zaaprobował projekt rządowej rezolucji zezwalającej tureckiej armii na interwencję zbrojną przeciwko dżihadystom Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Projekt zezwala również zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie na terytorium Turcji i używanie jej baz wojskowych w celu zwalczania IS.
 
W Ankarze panuje jednocześnie przekonanie, że interwencja przeciwko IS wzmocni reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciwko któremu od marca 2011 rebelia; biorące w niej udział frakcje od tego czasu znacznie się zradykalizowały.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?