Prezydent Ukrainy powołał komitet ds. wywiadu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powołał do życia Komitet ds. Wywiadu, który będzie koordynował działalność wszystkich służb wywiadowczych kraju. Na jego czele stanął były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ihor Smeszko.

 

Dekret w tej sprawie administracja Poroszenki opublikowała w środę.

 

Rzecznik prezydenta Swiatosław Cehołko przekazał na Twitterze, że zadaniem Smeszki "nie będzie ukrywanie informacji, lecz obiektywne informowanie armii, kraju i świata o wojnie i zagrożeniach".

 

Smeszko kierował SBU w latach 2003-2005 za prezydentury Leonida Kuczmy, a w ostatnim czasie był doradcą Poroszenki. Smeszko znany jest jako jeden z uczestników kolacji, którą we wrześniu 2004 roku wydał jego ówczesny zastępca w SBU Wołodymyr Saciuk i na której doszło do próby otrucia dioksynami ówczesnego kandydata na prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

 

W środę, po opublikowaniu dekretu Poroszenki o powołaniu komitetu, Smeszko oświadczył, że służby wywiadowcze Ukrainy działały dotychczas przeważnie na własną rękę. Teraz, z uwagi na działania wojenne prowadzone na wschodzie kraju, ma się to zmienić.

 

"Prezydent podjął decyzję o konieczności przywrócenia służbom specjalnym Ukrainy profesjonalizmu i zdecydował, że rozpocznie się to od służb wywiadowczych" - powiedział szef Komitetu ds. Wywiadu.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, wojna

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook