Ukraina: Walki trwają. W Doniecku ranni cywile

(fot. EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Dziesięć osób cywilnych zostało rannych w wyniku ostrzału artyleryjskiego dzielnic mieszkalnych w Doniecku na wschodniej Ukrainie - podały w niedzielę wieczorem władze tego miasta. Dwoje spośród rannych zmarło.

 

Straty w ludziach poniosła także ukraińska armia. "W ciągu ostatniej doby zginęło dwóch, a rannych zostało sześciu ukraińskich wojskowych" - oświadczył szef Centrum Analitycznego Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Wołodymyr Polowyj na briefingu w Kijowie.

Siły ukraińskie wciąż bronią przed szturmami separatystów prorosyjskich i żołnierzy Federacji Rosyjskiej lotniska w Doniecku. Minionej doby doszło tam do dwóch zmasowanych ataków. "Zostały one odbite przy znacznych stratach wroga" - powiedział Polowyj.

W obwodzie donieckim i ługańskim walki między rebeliantami a siłami rządowymi trwają nie zważając na zawieszenie broni, które formalnie obowiązuje od 5 września. Przedstawiciel RBNiO poinformował, że rozejm zrywają grupy bojowników, które wyszły spod kontroli władz samozwańczych donieckiej i ługańskiej republik ludowych.

"Trójstronne grupy obserwatorów z ramienia Ukrainy, OBWE i Rosji ds. zawieszenia broni i stabilizacji strefy buforowej między stronami konfliktu mają za zadanie odnotowywanie łamania zasad rozejmu. Po odnotowaniu konkretnego ostrzału w mieście Debalcewe (obwód doniecki) obserwatorzy z Rosji skontaktowali się z miejscowym komendantem polowym, który potwierdził, że prowadzony jest ostrzał; ogień nie został przerwany rzekomo w związku z tym, że prowadziły go niekontrolowane przez bojowników oddziały" - przekazał Polowyj.

Napięta sytuacja panuje w okolicach Mariupola nad Morzem Azowskim na południu obwodu donieckiego. Rzecznik operacji antyterrorystycznej Władysław Selezniow poinformował w niedzielę w godzinach wieczornych, że w pobliżu miasta, na terenach opanowanych przez Rosjan i prorosyjskich bojowników, słychać salwy czołgowe.

"Niedaleko miejscowości Oktiabr, w pobliżu Mariupola, nieustannie słychać strzały z czołgów. Nie wiadomo, czy jest to demonstracja siły, czy też koordynacja bojowa załóg czołgowych" - powiedział Selezniow w oświadczeniu opublikowanym na Youtube.

Mariupol leży na trasie z Rosji na okupowany przez nią Krym. Miasto położone jest na szlaku, który po zamarznięciu Cieśniny Kerczeńskiej będzie jedyną drogą dostaw żywności dla mieszkańców Półwyspu Krymskiego.

 

Wspomóż Nas
Tagi: donieck, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Alf 09:51:46 | 2014-10-07
Proszę wszytkim niedowiarkom:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,ti<x>tle,Amnesty-International-ukrainski-batalion-Ajdar-dopuszczal-sie-naduzyc,wid,16871183,wiadomosc.html?ticaid=113941

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tangerine Dream 12:36:45 | 2014-10-06
 Ani  polskie  media,  ani  oczywiście  DEON  nie informują  rzetelnie i obiektywnie  o tym,  co  się  dzieje  w Noworosji.    Proszę  jednak  , w imię  prawdy,  zapoznać  się  z raportami  i  doniesieniami  Amnesty International  i  OBWE    , wtedy  obraz  sytuacji   stanie się  o wiele pełniejszy.  I proszę  przestać  ciągle  bredzić o kremlowskiej propagandzie  i tym podobnych  ,  no , chyba że ktoś  sam  uprawia  propagandę  kijowską  i ma na tym punkcie akurat fixum dyrdum  . 
 Setki tysięcy cywilnej  ludności  uciekło  do Rosji w obawie przed ukraińskimi bojówkami,

Oceń 2 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 11:52:25 | 2014-10-06
Jak ktoś jeszcze żyje złudzeniami, co dla Rosji oznaczają pojęcia "proces pokojowy", "zawieszenie broni" to powinien uważnie śledzić te wydarzenia. 

Oceń 6 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zub 10:21:32 | 2014-10-06
Nawet Ukraina nas wyprzedziła...
Lustracja na Ukrainie obejmie m.in. osoby, które w okresie od lutego 2010 r. do 22 lutego 2014 r. pracowały na stanowiskach prezydenta, premiera, ministra, czy też były kierownikami w organach władzy wykonawczej. Oznacza to, że lustracji zostaną poddani ludzie z ekipy obalonego w lutym prezydenta Janukowycza, który rządził właśnie w tym okresie. Odrębną grupę podlegających sprawdzeniu stanowią urzędnicy partii komunistycznych Związku Radzieckiego i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a także pracownicy i agenci KGB b. ZSRR i USRR. pap 3-X-2014.

Teraz to my musimy poprosić o pomoc Ukrainę, niech wyjaśnią jak to jest możliwe że u nich tyle czasu od upadku ZSRR lustracja będzie przeprowadzona. W normalnej sytuacji wzorem Kijowa winniśmy zlustrować polityków partii rządzącej w latach 2007-2014. Trzeba sprawdzić co było źródłem ich ślepego, fanatycznego wręcz brnięcia w przyjaźń z Putinem i Rosją. I przede wszystkim wyjaśnić ich odpowiedzialność za zamach w Smoleńsku. 

Oceń 15 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tangerine Dream 08:51:33 | 2014-10-06
  Poziom  zakłamania  na temat tego , co  dzieje  się  w Noworosji , w polskich  mediach osiągnął wydawałoby  się  szczyty.   Polskie  media  są  całkowicie  niewiarygodne w tym zakresie.      DEON  nie  jest  wyjątkiem, powtarza  wybiórczo  wybrane  "newsy".
 Króluje  niepodzielnie  opcja  proukraińska.  Przemilczane i ukrywane   są  fakty i wydarzenia, które  nie pasują  do  ustalonej i przyjętej  teorii,  jakoby  Ukraińcy  byli  jedynie  stroną pokrzywdzoną  i poszkodowaną.  Tymczasem  polityka  kijowskiej  junty  budzi  coraz  większe  obawy  na całym świecie,  wystarczy  tylko  zobaczyć  relacje  z telewizji BBC, węgierskiej, słowackiej, czeskiej,  niemieckiej (nawet!), amerykańskiej, rosyjskiej też - bo dlaczego nie?    Zarówno  OBWE, jak i   Amnesty International  zgłaszały  i zgłaszają  wciąż  przerażające odkrycia  i ustalenia,  które  jednoznacznie  wskazują, że  ze strony  ukraińskich  bojówek ( np. batalion "Ajdar") dochodziło  do  przerażających   zbrodni  na ludnośći  cywilnej

Oceń 4 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?