Korea Północna i Południowa wznowią rozmowy

(fot. yeowatzup / flickr.com / CC BY 2.0)

Południowokoreańskie media podały, że trzej wysocy rangą przedstawiciele Korei Płn., którzy w sobotę przybyli z wizytą do Korei Płd., zgodzili się na przeprowadzenie drugiej rundy rozmów na wysokim szczeblu pod koniec października lub na początku listopada.

 

Rozmowy zostały zawieszone w lutym.

 

"Obie strony zgodziły się obecnie na omówienie warunków wznowienia dialogu na wysokim szczeblu" - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego, dodając, że strona północnokoreańska wyraziła chęć na oficjalne podjęcie kontaktów pomiędzy końcem października i początkiem listopada.

 

Poprzednie rozmowy pozwoliły na uzgodnienie kolejnego spotkania członków rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską w latach 1950-53. Spotkania takie odbywają się pod położoną tuż na północ od wspólnej granicy górą Kumgang.

 

Goście z Północy wezmą udział w uroczystościach kończących igrzyska azjatyckie.

 

W skład delegacji Korei Północną wchodzi nazywany przez ekspertów "numerem dwa" w północnokoreańskich władzach wicemarszałek Hwang Pjong So, a także Czoe Rjong Hae i Kim Jong Gon, którzy są wysokimi rangą doradcami oficjalnego przywódcy Kim Dzong Una - poinformował rzecznik ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego Lim Bjeong Czeol.

 

Mimo zawartego w 1953 rozejmu oba państwa koreańskie są nadal formalnie w stanie wojny, a napięcie między nimi wyraźnie wzrosło po dokonanej w lutym ubiegłego roku trzeciej północnokoreańskiej próbie nuklearnej.

Tymczasem z Półwyspu Koreańskiego nadchodzą informacje, że władzę w Korei Północnej przejęła młodsza siostra Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, i to ona podejmuje najważniejsze decyzje w partii i kraju.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kemot 19:24:58 | 2014-10-04
nadzieja

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook