Turcja grozi Państwu Islamskiemu

(fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził w sobotę represjami, jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakują grobowiec Sulejmana Szacha w północnej Syrii, na terytorium, które Turcja uważa za własne.

 

Obecnie tureckie wojsko znajduje się na pozycjach i zamierza bronić mauzoleum legendarnego wodza i dziadka założyciela imperium osmańskiego, Osmana I.

 

"Absolutnie nie zawahamy się odpowiedzieć, jeśli coś tam się stanie. 40 naszych żołnierzy stacjonuje w tej strefie, która jest tureckim terytorium. Jeśli spadnie włos z głowy naszym żołnierzom, Turcja ze swoją armią zrobi to co należy i od tego momentu wszystko się zmieni" - ostrzegł Erdogan podczas spotkania z prasą w Stambule.

 

Położony 25 km w głąb Syrii grobowiec znajduje się na tureckim terytorium, co gwarantuje podpisany w 1921 roku traktat między Turcją a Francją, która okupywała te ziemie.

 

W czwartek turecki parlament zaaprobował rządową rezolucję zezwalającą tureckiej armii na interwencję zbrojną przeciw dżihadystom Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Wydano też zgodę na stacjonowanie w Turcji zagranicznych żołnierzy biorących w niej udział.

 

Prezydent Erdogan potwierdził w sobotę konieczność utworzenia "strefy bezpieczeństwa" w Syrii, aby chronić ludność cywilną i powstrzymać napływ uchodźców do Turcji, która już przyjęła ich ponad półtora miliona.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?