Merkel wzywa do wsparcia Ukrainy

(fot. PAP/EPA/Julian Stratenschulte)

Kanclerz Angela Merkel w przemówieniu z okazji 24. rocznicy zjednoczenia Niemiec w piątek wezwała Europejczyków do udzielenia wsparcia Ukrainie i innym krajom Europy Wschodniej, wyznającym europejskie wartości i walczącym o prawo do własnej drogi rozwoju.

 
"My, Niemcy, nie możemy innym odmawiać tego, co sami - przy pokojowej akceptacji wspólnoty międzynarodowej, w tym także ówczesnego ZSRR - uzyskaliśmy w procesie zjednoczenia kraju - prawa do decydowania o własnej przyszłości" - powiedziała Merkel podczas centralnych uroczystości Dnia Jedności Niemiec w Hanowerze.
 
Wśród krajów zasługujących na wsparcie pozwalające im na "swobodny wybór drogi" wymieniła oprócz Ukrainy "przykładowo" Mołdawię i Gruzję.
 
Merkel podkreśliła, że prawo międzynarodowe i terytorialna integralność państwa będące fundamentalnymi zasadami pokojowego współżycia po II wojnie światowej w Europy zostały "jawnie podeptane" i zastąpione dawnym sposobem myślenia, zgodnie z którym kraje sąsiednie nie są partnerami, lecz są traktowane jak "strefa wpływów".
 
Merkel podkreśliła, że pogwałcenie fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego wymaga "zdecydowanej wspólnej odpowiedzi". Jak powiedziała, sankcje nałożone przez 28 krajów UE na Rosję są taką właśnie zdecydowaną odpowiedzią. "Zastosowaliśmy je, ponieważ były nieodzowne" - podkreśliła Merkel.
 
Zastrzegła, że restrykcje "nie są celem samym w sobie" i nie są sprzeczne z polityką "podtrzymywania kanałów rozmów" z Moskwą. Jak przypomniała, rozmowy z Kremlem toczyły się "nawet w szczytowym okresie zimnej wojny", a RFN utrzymywał stosunki dyplomatyczne z ZSRR od 1955 roku.
 
Jak podkreśliła Merkel, Niemcy prowadzą politykę "twardości i dialogu", walcząc o zwycięstwo siły prawa nad zasadą prawa silniejszego.
 
Merkel wspomniała też o rozszerzeniu 10 lat temu UE o dziesięć nowych krajów, w tym Polski. Powierzenie premierowi Polski Donaldowi Tuskowi stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej jest jej zdaniem "symbolicznym wyrazem cudu wolności i pokoju w Europie".
 
W uroczystościach w Hanowerze uczestniczyli też prezydent Niemiec Joachim Gauck i szefowie obu izb parlamentarnych Bundestagu i Bundesratu - Norbert Lammert i Christian Weil. 3 października 1990 roku wszedł w życie traktat zjednoczeniowy, na mocy którego terytorium NRD zostało włączone do Republiki Federalnej Niemiec.
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 19:13:11 | 2014-10-03
  No  cóż ,  pewnie  niektórym  Niemcom  ciepło się  robi  koło  serca, gdy  widzą  nazistowskie  symbole używane przez  jednostki  waffen-SS noszone    triumfalnie  i  oficjalnie  przez oddziały  kijowskiej junty.   Np. batalion-od niedawna już  pułk  "Azow"  używa  symbolu wolfsangel,  który  był  również  znakiem rozpoznawczym 2 Brygady Pancernej SS "Das Reich".   Owa  hitlerowska brygada zmotoryzowana, składająca się  z ochotników, wsławiła się  m. in.  tym,  że w 1944 r. wymordowała  całą  ludność  francuskiego  miasteczka Oradour-sur-Glane  .  

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:37:12 | 2014-10-03
Europejskie wartości oprócz wymienionych przez ... oraz MR, to bombardowanie cywilnych domów, szkół, szpitali, przedszkoli. Zabijanie przechodniów na uliach i mieszkańców domów w ich domach. Należy do nich również gwałcenie dziewcząt i mordowanie ich po wszystkim, zabijanie ludzi do pobrania narządów, a także lansowanie SS-Galizien i nazistowskie symbole na sztandarach, mundurach i hełmach wojskowych, itd.

Merkel całkiem po prostu wspiera to, co wspierali jej nazistowscy poprzednicy w III Rzeszy.

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 15:04:27 | 2014-10-03
wyznającym europejskie wartości
...
europejskie "wartości":
- aborcja
- eutanazja
- gejoza
- deprawacja dzieci
- walka z rodziną
- walka z chrześcijaństwem

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook