Zastraszają organizacje międzynarodowe

(fot. EPA/KONSTANTIN GRISHIN)

Ukraińskie MSZ oskarżyło prorosyjskich separatystów o zastraszanie przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających na wschodzie Ukrainy. Jest to reakcja na śmierć szwajcarskiego pracownika Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Doniecku.

 
W wydanym w nocy z czwartku na piątek oświadczeniu ukraiński resort dyplomacji uznał, że zabicie Szwajcara jest aktem terrorystycznym, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia.
 
"Bandyci i terroryści w nieludzki sposób ośmielili się wymierzyć broń przeciwko tym, którzy przybyli do Donbasu z misją humanitarną, by nieść pomoc ludziom" - czytamy w komunikacie.
 
MSZ przypomniało, że w kwietniu separatyści porwali i przez ponad tydzień przetrzymywali grupę siedmiu obserwatorów OBWE i pięciu towarzyszących im Ukraińców. Wśród porwanych był obywatel Polski.
 
"Zdarzenie to (zabicie Szwajcara) zalicza się do tej samej kategorii, co porwanie pracowników OBWE i jest elementem zastraszania przedstawicieli organizacji międzynarodowych, którzy pomagają w przywróceniu pokoju i spokoju w Donbasie" - podkreślono w oświadczeniu.
 
MSZ oceniło, że osoby i organizacje winne śmierci Szwajcara powinni ponieść odpowiedzialność karną zgodnie z normami prawa międzynarodowego i ukraińskiego.
 
Obywatel Szwajcarii, przedstawiciel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, zginął w czwartek w ostrzale moździerzowym Doniecka. Zachodnie media relacjonowały, że zwłoki mężczyzny leżały na ziemi przed budynkiem Czerwonego Krzyża. Według separatystów pocisk moździerzowy trafił w budynek.
 
Na Twitterze MKCK potwierdził ze swojej siedziby w Genewie "tragiczny incydent", który zdarzył się w donieckim biurze.
 
Wcześniej AFP informowała, że centrum Doniecka zostało zbombardowane po raz pierwszy od podpisania 5 września porozumienia o zawieszeniu broni. Do ostrzału doszło w czasie intensywnych walk wokół lotniska w Doniecku, które jest kontrolowane przez ukraińską armię. Większość Doniecka jest opanowana przez rebeliantów.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:40:28 | 2014-10-03
Deon najwyraźniej uważa, że jego czytelnicy to idioci, którzy uwierzą w to, że separatyści strzelają do siebie, swoich domów i swoich bliskich.

Mam pytanie do o.o. jezuitów: czy was nie obowiązuje uczciwość? Czy jako dziennikarze macie prawo być hienami takimi samymi jak pracownicy GW, Faktu, Onetu i WP?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook