USA: Barack Obama spotkał się z Dalajlamą

Tybetański przywódca duchowy Dalajlama powiedział, że jest bardzo zadowolony z czwartkowego spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą i że rozmawiał z nim o promowaniu pokoju, wartości oraz harmonii religijnej.

 

Prezydent rozmawiał z dalajlamą w zachodnim skrzydle Białego Domu, ale spotkanie miało charakter prywatny. Przywódcy nie wystąpili potem razem przed kamerami i nie złożyli wspólnych oświadczeń.

 

Dalajlama powiedział tylko dziennikarzom, że rozmawiał z Obamą o pokoju na świecie, rozwiązywaniu światowych konfliktów, harmonii religijnej i wartościach humanitarnych.

 

Biały Dom wydał po spotkaniu komunikat, w którym pisze, że prezydent wezwał do bezpośredniego dialogu między Chinami a Tybetem. Oświadczono też, że prezydent "zgodził się z Dalajlamą co do znaczenia współpracy między USA a Chinami".

 

Do spotkania do doszło mimo wcześniejszych ostrzeżeń ze strony Chin, że będzie miało ono negatywne konsekwencje dla stosunków amerykańsko-chińskich.

 

Chociaż Dalajlama nie wzywa do niepodległości Tybetu, lecz tylko upomina się o prawa dla Tybetańczyków, Pekin uważa go za niebezpiecznego separatystycznego przywódcę i wywiera naciski na przywódców państw, aby się z nim nie spotykali.


Obama odmówił spotkania się z Dalajlamą na jesieni ubiegłego roku, kiedy tybetański przywódca przebywał z wizytą w USA. Był to pojednawczy gest wobec Chin, szeroko krytykowany w USA jako niepotrzebne ustępstwo.

 

Chiny nie wyszły potem naprzeciw oczekiwaniom USA w żadnej sprawie będącej przedmiotem sporu. Nie poparły sankcji ONZ wobec Iranu, nie dokonały aprecjacji swej waluty ani nie zgodziły się na redukcję gazów cieplarnianych, postulowaną na konferencji w Kopenhadze przez rzeczników walki ze zmianami klimatu.

 

W styczniu rząd chiński ostro skrytykował USA za sprzedaż broni dla Tajwanu. Administracja wypełniła tu tylko zobowiązania wobec Tajwanu wynikające z ustawy Kongresu o uzbrojeniu wyspy, uznawanej przez Pekin za prowincję Chin, która nielegalnie odłączyła się od macierzy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Artur Demkowicz SJ 23:45:06 | 2010-02-18
Uwaga jak najbardziej słuszna; szacunek przywrócony... :-) poz. ADsj

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Verka 22:40:27 | 2010-02-18
"dalajlama" - mała litera na początku... zalatuje to trochę brakiem szacunku...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook