Separatyści na Ukrainie? To obowiązek Rosji

(fot. EPA/Konstantin Grishin)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Moskwa ma obowiązek wpływać na prorosyjskich separatystów działających na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik rządu w Berlinie.

 

"Niemiecka kanclerz podkreśliła, że Rosja jest odpowiedzialna za utemperowanie prorosyjskich separatystów. Uzgodnione (przez strony konfliktu) zawieszenie broni musi być wreszcie przestrzegane w całości" - przekazał w oświadczeniu Steffen Seibert, cytowany w czwartek przez agencję Reutera.

 

Merkel zaznaczyła też, że granica ukraińsko-rosyjska musi być kontrolowana, za co w znacznej mierze ma odpowiadać misja OBWE. Dodała, że rząd niemiecki będzie w dalszym ciągu "w miarę swoich sił" wspierał misję OBWE na Ukrainie oraz oceniła, że organizacja ta mogłaby odegrać ważną rolę przy planowanych wyborach samorządowych w obwodach donieckim i ługańskim.

 

Zarówno Merkel, jak i Putin wyrazili zaniepokojenie faktem, że na wschodzie Ukrainy wciąż codziennie dochodzi do przemocy - dodał rzecznik niemieckiej kanclerz.

 

Strona rosyjska poinformowała w oświadczeniu, że przywódcy rozmawiali o konieczności wycofania broni ciężkiej przez rebeliantów i ukraińskie siły rządowe. "Władimir Putin podkreślił, że należy zapobiec dalszym atakom na obiekty cywilne ze strony ukraińskich pododdziałów na południowym wschodzie Ukrainy" - przekazano w komunikacie.

 

Według Kremla w rozmowie zainicjowanej przez stronę niemiecką Merkel i Putin zaapelowali też o szybkie rozwiązanie "ukraińskiego problemu gazowego". Rosja w czerwcu wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę z powodu sporu o cenę surowca i wysokość zadłużenia za wcześniejsze dostawy.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Alf 09:47:33 | 2014-10-03
A jeśli faktycznie ludzie mają dość skorumpowanej i neobanderowskiej Ukrainy. Może trzeba sprawdzić co się dzieje we Lwowie. Jak się żyje Polakom, czy faktycznie odbył się marsz ku czci SS Galizien, czy faktycznie jest ulica im. Bandery. Warto sprawdzić co mówią o UPA prezydent i premier Ukrainy. Nie należy też zapominać jakimi symbolami posługuje się np. ukraiński batalion AZOW. Może oprócz bezkrytycznego wspierania Ukrainy warto zorientować komu mamy pomagać i po drugie dlaczego nie wymagać czegoś w zamian, np. poprawy warunków życia dla Polonii. Według badań naukowych w 1991r do bycia Polakiem przyznawało się ok 1 mln. Polaków. Aktualnie ok. 100 tys. Wymarli? Badacze podają, że główną przyczyną jest strach przed Ukraincami. Podaję to tylko, aby spojrzeć bardziej obiektywnie na całą sytuację. Nie tłumaczę akcji wspieranej przez Rosję, ale nie można mówić, że Ukraina jest krajem przyjanzym mniejszościom. Dmitri Jarosz powiedział, że jak Polacy będą podnosić głowę to zgotuje im drugi Katyń. Pozdrawiam

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 16:29:44 | 2014-10-02
 

"Niemiecka kanclerz podkreśliła". Następnie p. Kanclerz "zdecydowanie podkreśli"

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 11:22:58 | 2014-10-02
Jacy "separatyści" ? Separatyści to może byli na początku marca, kiedy ludzie w tym regionie protestowali przeciwko obaleniu Jakunowicza. Teraz to są rosyjskie wojska udające "separatystów". W bardziej oficjalnej wersji to emerytowani i urlopowani rosyjscy żołnierze, którzy zamiast jeździć na nartach czy opalać się na płaży pojechali na wschód Ukrainy. Niektórych może co prawda dziwić rosyjski obyczaj wyjeżdżania na urlop czołgiem z pełnym uzbrojeniem i wyposażeniem, czy odchodzenia na emeryturę wraz z rakieta klasy ziemia-powietrze zdolnej do zestrzeliwania celów z wysokości 10 tys metrów, ale nie czepiajmy się drobiazgów.

Oceń 6 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook