Rosja nie chce porozumienia pokojowego

(fot. PAP/EPA/KONSTANTIN GRISHIN)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ocenił we wtorek, że Rosja nie przejawia chęci realizacji porozumienia pokojowego w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie jego kraju, które zostało zawarte 19 września w stolicy Białorusi, Mińsku.

 

"Mogę stwierdzić, że po stronie rosyjskiej nie ma chęci rozwiązania tego konfliktu i wypełnienia mińskich ustaleń. Działania Rosji nie odpowiadają jej słowom" - powiedział Jaceniuk dziennikarzom.

 

Ukraińskie władze wojskowe i eksperci niemal codziennie informują, że zawieszenie broni, które miało obowiązywać od 5 września w strefie objętej walkami między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami i wspierającą ich armią Federacji Rosyjskiej, nie jest przestrzegane.

 

We wtorek ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) oświadczyła, że nad granicą ukraińską, po stronie rosyjskiej, obserwowana jest dalsza koncentracja wojsk.

 

"Według danych operacyjnych w obwodzie rostowskim (w Rosji) pojawiły się nowe rosyjskie oddziały wojskowe. Jest to 100. Brygada Wywiadowcza z Osetii Południowej, grupy wywiadowczo-dywersyjne ze składu 2. Brygady Specjalnej GRU Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej z obwodu pskowskiego i 22. Brygada Sił Specjalnych GRU" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO, Andrij Łysenko.

 

Poinformował także, że w graniczących z Ukrainą obwodach rosyjskich doszło do gwałtownego pogorszenia wskaźników przestępczości. "Związane jest to z wjazdem do Rosji bandytów i dezerterów oraz przedstawicieli niekontrolowanych przez nikogo band terrorystycznych, z przemytem i sprzedażą zagrabionego na Ukrainie mienia" - podkreślił Łysenko.

 

Memorandum, podpisane w Mińsku 9 września przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zadecydowano w nim także o zatrzymaniu się oddziałów i sił wojskowych obu stron na linii według stanu z 8 września. Memorandum przewiduje zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

 

Uzgodniono, że w ciągu doby od momentu przyjęcia memorandum broń kalibru 100 mm i więcej zostanie wycofana na odległość co najmniej 15 km z obu stron. Systemy artyleryjskie takiego kalibru mają zostać wycofane na maksymalną odległość swego rażenia. Punkt ten dotychczas nie został zrealizowany. Wprowadzono ponadto zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały zostać usunięte.

 

Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE. Z terytorium Ukrainy miały też zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy, a także najemnicy. Doniesienia ukraińskich władz mówią, że wymogów tych również nie spełniono.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:41:17 | 2014-09-30
Stronami porozumień mińskich są Ukraina i repbliki: doniecka oraz lugańska, a nie Rosja.

Te porozumienia zawarto w obecności przedstawicielki OBWE i ambasadora Rosji w Ukrainie, ale ani OBWE, ani Rosja nie są stronami tego porozumienia.

Tak więc Jaceniuk kłamie na samym początku swojego wystąpienia. Porozumieni o zawieszeniu broni, wstrzymaniu ostrzału jest naruszane przez obiestrony, które wzajemnie się oskarżają. Jednakże ukraińskie wojska ostrzeliwują cele cywilne, jest to ostrzał terrorystyczny.

Słowa Jaceniuka należy rozumieć jako informację, o planowanym ataku wojsk ukraińskich na obie republiki. W Doniecku znaleziono masowe groby w których odkryto zwłoki pomordowanych cywilów, w tym kobiet i dziewcząt, które przed śmiercią zgwałcono.

Wygląda na to, że Ukraińcy chcą zniszczyć te groby, zanim międzynarodowe koomisje: OBWE i MCK, przeprowadzą niezależne badania znalezionych w tych grobach zwłok.

Jest to ukraińska taktyka, jaką uż zastosowali podczas badania terenu, gdzie spadły szczątki malezyjskiego samolotu. Oni ten teren ostrzeliwali z artylerii, aby nie dopuścić do badania szczątków oraz zniszczyć te szczątki zestrzelonego samolotu.

Oceń 1 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook