Belgia wyśle do Iraku swoje myśliwce

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Belgijski parlament zatwierdził w piątek decyzję o wysłaniu sześciu myśliwców do Iraku. W ten sposób Belgia przyłącza się do koalicji pod wodzą USA, która walczy w Iraku z bojownikami Państwa Islamskiego.

 

Za wysłaniem kontyngentu na okres miesiąca z możliwością przedłużenia głosowało 114 deputowanych przy dwóch głosach sprzeciwu w liczącej 150 miejsc Izbie Deputowanych.

 

"Sześć myśliwców F-16 weźmie udział w operacji militarnej (...), o co wystąpił iracki rząd" - powiedział w parlamencie minister obrony Pieter De Crem.

 

Belgia udostępni koalicji 6 bojowych odrzutowców F-16 wraz ze 120 pilotami i członkami personelu pomocniczego oraz dwa samoloty transportowe C-130 do przewozu żołnierzy i zaopatrzenia do Iraku. Piloci i personel pomocniczy polecą do Iraku na pokładzie Embraera.

 

Od 8 sierpnia siły USA przeprowadzały naloty na cele IS w Iraku, by wesprzeć walczącą z dżihadystami na lądzie armię iracką oraz kurdyjskich bojowników. W ubiegłym tygodniu do nalotów tych przyłączyła się Francja ze swoimi myśliwcami wielozadaniowymi Rafale i samolotami rozpoznawczymi ATL2.

 

W środę rząd Holandii poinformował, że wyśle do Iraku sześć myśliwców F-16. Poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia przez okres do roku będzie zapewniać szkolenie i doradztwo dla wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich. Decyzję o militarnym wsparciu akcji przeciwko islamistom musi jeszcze zatwierdzić parlament.

 

W piątek premier Danii Helle Thorning-Schmidt poinformowała, że w ramach koalicji jej kraj wyśle do Iraku siedem myśliwców F-16. Dodała, że oczekuje, iż parlament w przyszłym tygodniu zaaprobuje udział Danii w koalicji, po czym F-16 od razu rozpoczną działania.

 

Swój udział w koalicji zapowiedziała także Australia. Jak poinformował w ubiegłym tygodniu minister obrony David Johnston, w operacji ma wziąć udział do ośmiu myśliwców F/A-18 Super Hornet.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?