Specjalne sektory bezpieczeństwa na Ukrainie

PAP/EPA/KONSTANTIN GRISHIN

W strefie operacji przeciw separatystom na wschodniej Ukrainie powstanie od czterech do pięciu sektorów bezpieczeństwa, w których przedstawiciele Kijowa, Rosji i OBWE będą monitorowali wstrzymanie ognia w konflikcie między siłami ukraińskimi a separatystami.

 

Ustalenia te zapadły na przeprowadzonym w piątek na Ukrainie spotkaniu grupy ds. przerwania walk, do której wchodzi Ukraina, Rosja i OBWE - podała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

 

"Strefa w wyznaczonych rejonach wstrzymania ognia zostanie podzielona na cztery-pięć sektorów bezpieczeństwa, w których będzie pracowało od trzech do pięciu grup obserwacyjnych OBWE wspólnie z przedstawicielami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

 

Tydzień temu w Mińsku na Białorusi wysłannicy z Ukrainy, Rosji i OBWE ustalili, że na wschodniej Ukrainie utworzona zostanie strefa buforowa. Zawarte wówczas memorandum przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak aby między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

 

Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja obserwacyjna OBWE.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:28:14 | 2014-09-26
W Mińsku spotkali się przedstawiciele Ukrainy, Republiki Ługańskiej, Republiki Donieckiej, Rosji i OBWE.

Autor pominął nowe republiki, a to one i Ukraina podejmują zobowiązania, a nie inne kraje.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook