Belgia: 6 myśliwców dla koalicji zwalczającej PI

Amerykański F-16 (fot. Official U.S. Air Force / Foter / CC BY-NC)

Belgia zaoferuje sześć myśliwców F-16 jako swój wkład w kierowaną przez USA koalicję, która walczy z bojownikami Państwa Islamskiego w Iraku - poinformowało w środę belgijskie ministerstwo obrony.

 
Minister obrony Pieter De Crem ma przedstawić taką propozycję w środę po południu, odpowiadając na formalne żądanie ze strony Stanów Zjednoczonych. 
 
Jakikolwiek udział Belgii w antyislamistycznej koalicji będzie wymagał zgody parlamentu, w którym wydaje się istnieć znaczna większość na rzecz jej udzielenia. Debata i głosowanie w tej sprawie odbędą się w czwartek lub piątek. 
 
Belgia zamierza udostępnić koalicji 6 bojowych odrzutowców F-16 wraz ze 120 pilotami i członkami personelu pomocniczego, jak też samoloty transportowe C-130 do przewozu żołnierzy i zaopatrzenia do Iraku. Wcześniejsza sugestia, by około 35 belgijskich żołnierzy sił specjalnych zostało skierowanych jako doradcy do irackich lokalnych formacji zbrojnych, nie znalazła akceptacji strony amerykańskiej. 
 
USA i ich arabscy sojusznicy podjęli we wtorek ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego, a w środę dokonali 13 uderzeń w Syrii w pobliżu granicy z Irakiem.
 
W ciągu ubiegłych kilku miesięcy bojownicy Państwa Islamskiego opanowali znaczne obszary północno-zachodniego Iraku. Sojusznikami zdominowanego przez szyitów rządu w Bagdadzie w jego walce z sunnickimi islamistami są iraccy Kurdowie oraz USA, które starają się w tym celu zbudować szeroką koalicję obejmującą także państwa zachodnie.
 
Holandia wyśle 6 myśliwców do akcji przeciwko Państwu Islamskiemu
 
Rząd Holandii poinformował w środę, że wyśle sześć myśliwców F-16 do wsparcia kierowanych przez USA akcji lotniczych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku.
 
Jak głosi oświadczenie rządu, poza dokonywaniem lotów w przestrzeni powietrznej Iraku Holandia przez okres do roku będzie zapewniać szkolenie i doradztwo dla wojsk irackich oraz zbrojnych formacji kurdyjskich. 
 
Wcześniej w środę zamiar udostępnienia walczącej z Państwem Islamskim koalicji sześciu myśliwców F-16 zadeklarowała Belgia.
 
"Uważamy Państwo Islamskie za poważne zagrożenie, nie tylko dla regionu, który destabilizuje, nie tylko dla (niemuzułmańskich) mniejszości, które poddawane są najstraszliwszym represjom, ale dla całego świata" - powiedział dziennikarzom wicepremier Holandii Lodewijk Asscher. Według niego skierowany do akcji przeciwko islamistom holenderski kontyngent będzie liczył maksymalnie 380 ludzi. 
 
Jak zaznaczyła minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert, personel szkolący nie będzie odgrywał żadnej roli w działaniach bojowych i ma stacjonować w miejscach możliwie bezpiecznych. Dodała, że holenderska misja ograniczy się początkowo do irackiej przestrzeni powietrznej, ale może zostać rozszerzona na Syrię. 
 
"Nie wykluczamy wzięcia udziału (w działaniach) w Syrii, ale obecnie ograniczamy nasze uczestnictwo do Iraku i podporządkujemy się biegowi wydarzeń międzynarodowych" - powiedziała Hennis-Plasschaert. 
 
Decyzję o militarnym wsparciu akcji przeciwko islamistom, którą podjęto na specjalnie zwołanym posiedzeniu holenderskiego rządu, musi jeszcze zatwierdzić parlament. Oczekuje się, że uczyni to znaczną większością głosów. 
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?