Będzie zmiana flagi narodowej Nowej Zelandii?

(fot. greeddo / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Premier Nowej Zelandii John Key zapowiedział w poniedziałek, że chce doprowadzić w przyszłym roku do rozpisania referendum w sprawie zmiany obecnej flagi narodowej, wywodzącej się z czasów, gdy kraj ten był brytyjską kolonią.

 
"Chciałbym, byśmy zajęli się tą kwestią w 2015 roku. Jestem wielkim zwolennikiem takiej zmiany" - powiedział Key w radiu.
 
Premier w przeszłości wyrażał opinię, że nowa flaga mogłaby przedstawiać symbol kraju, srebrną paproć, na czarnym tle. Taki nieoficjalny emblemat widnieje obecnie np. na strojach sportowców, w tym kadry narodowej w rugby.
 
Obecna flaga w lewym górnym rogu ma Union Jacka, czyli flagę państwową Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy została użyta w 1869 roku, a jako oficjalna flaga państwowa Nowej Zelandii funkcjonuje od 1902 roku.
 
Key przekonuje, że wywodzi się ona z "dawno minionej" ery kolonialnej, a srebrna paproć jest symbolem powszechnie kojarzonym z Nową Zelandią, podobnie jak liść klonowy uważany jest za jeden z symboli Kanady.
 
Zwolennicy zachowania dotychczasowej flagi argumentują, że to pod nią pokolenia Nowozelandczyków walczyły i umierały, a zastąpienie jej byłoby obraźliwe wobec pamięci o nich. Krytycy wskazują z kolei, że łatwo ją pomylić z flagami innych byłych kolonii, np. z flagą Australii.
 
Mimo planów dotyczących flagi Key, którego centroprawicowa Partia Narodowa w sobotę po raz trzeci zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, jest zwolennikiem utrzymania więzi z brytyjską monarchią.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?