Strefa buforowa na wschodzie Ukrainy

(fot. EPA/STRINGER)

Strefa buforowa na wschodniej Ukrainie, której utworzenie przewiduje podpisane w Mińsku memorandum, powinna zacząć powstawać już w sobotę - oświadczył przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie, Wołodymyr Polowyj.

 
"W tekście memorandum jest mowa o 15-kilometrowej strefie; każda ze stron powinna zacząć wycofywanie z niej swego ciężkiego sprzętu i uzbrojenia już od dnia dzisiejszego" - powiedział przedstawiciel RBNiO na konferencji prasowej.
 
Memorandum, podpisane w nocy z piątku na sobotę w Mińsku przez uczestników grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, składa się z 8 punktów i przewiduje m.in. zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.
 
Zadecydowano także o zatrzymaniu się oddziałów i sił wojskowych obu stron na linii według stanu z piątku. Memorandum przewiduje zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.
 
Uzgodniono, że w ciągu doby od momentu przyjęcia memorandum broń kalibru 100 mm i więcej zostanie wycofana na odległość co najmniej 15 km z obu stron. Systemy artyleryjskie takiego kalibru mają zostać wycofane na maksymalną odległość swego rażenia.
 
Wprowadzono zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte.
 
Od momentu podpisania memorandum uzgodniono zakaz lotów samolotów wojskowych oraz zagranicznych samolotów bezzałogowych z wyjątkiem sprzętu OBWE.
 
Z terytorium Ukrainy mają zostać wycofane wszelkie zagraniczne formacje zbrojne, sprzęt wojskowy, a także najemnicy. Również w ciągu doby ma zostać rozmieszczona w strefie zawieszenia broni misja monitoringowa OBWE.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Sowa 10:45:07 | 2014-09-21
http://3obieg.pl/muzyczka-majdanu-cz-i

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 14:16:07 | 2014-09-20
Rosja wygrała wojnę z Ukrainą, zajęła Krym a teraz przyjęła kontrolę nad regionami Donieck i Ługański za pomocą rosyjskich zołnierzy przebranych za "separatystów". Pytanie tylko, czy ten sukces zaspokoił już apetyt Putina na glorię militarną, jaki teraz będzie kierunek dla "pokojowych konwojów z pomocą humanitarną". 

Oceń 7 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook