Rozmowa z Putinem o umowie UE-Ukraina

(fot. European Parliament / flickr.com)

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat uzgodnień w sprawie wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina - podała KE w komunikacie.

 

Obaj poinformowali, że zgadzają się z ustaleniami w ramach trójstronnych rozmów z udziałem KE, Ukrainy i Rosji w sprawie odłożenia do 31 grudnia 2015 r. tymczasowego wdrażania części handlowej umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina

 

"Prezydent Putin potwierdził, że nie będzie zmian w dwustronnym reżimie handlowym pomiędzy Rosją a Ukrainą" - poinformowała KE.

 

Barroso i Putin rozmawiali także o dostawach gazu. Zgodzili się, że konieczna jest kolejna runda trójstronnych rozmów dotyczących rozwiązania sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą o ceny gazu. "Rosja zaproponuje datę rozmów w najbliższym czasie" - poinformowano w komunikacie.

 

Szef Komisji Europejskiej podkreślił również, że konieczne jest przestrzeganie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie, zgodnie z porozumieniem z Mińska.

 

W miniony piątek KE, Ukraina i Rosja uzgodniły, że część umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą dotycząca wolnego handlu nie będzie wdrażana do 31 grudnia 2015 r. Wcześniej planowano, że handlowe zapisy porozumienia będą stosowane już od 1 listopada 2014 r., bez czekania na zakończenie ratyfikacji umowy przez wszystkie kraje UE.

 

Unia zapowiedziała jednocześnie, że jej rynek pozostanie otwarty dla eksportu z Ukrainy.

 

Rosja uważa, że umowa między Unią a Ukrainą zagrozi jej interesom gospodarczym, dlatego zapowiadała podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ue - ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~adam m. 09:53:45 | 2014-09-16
Ustępujcie dalej temu bandycie!
http://arturprosty.blogspot.com/2014/09/to-merkel-stworzya-tego-kremlowskiego.html

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?