Ćwiczenia wojskowe w obwodzie lwowskim

(fot. EPA/IVAN BOBERSKYY)

Na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim na zachodniej Ukrainie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe ćwiczenia wojskowe Rapid Trident 2014. Uczestniczy w nich ok. 1200 żołnierzy, w tym wojskowi z Polski.

 

Są to pierwsze na Ukrainie tak liczne manewry z udziałem sił z państw NATO od czasu aneksji Krymu przez Rosję (w marcu) i ogłoszenia przez prorosyjskich separatystów w kwietniu powstania dwóch samozwańczych tworów: tzw. republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej.

 

"Te ćwiczenia są największym wydarzeniem we współpracy wojskowej między Ukrainą a jej partnerami w bieżącym roku. Przybyli na nie przedstawiciele 15 państw; jest ok. 1200 żołnierzy oraz 140 pojazdów wojskowych" - powiedział pułkownik Ołeksandr Sywak, dowódca manewrów ze strony ukraińskiej.

 

Ćwiczenia potrwają do 26 września. Mimo udziału w Rapid Trident 2014 krajów członkowskich NATO formalnie nie są to ćwiczenia Sojuszu. W manewrach uczestniczą żołnierze z Ukrainy, USA, Polski, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Norwegii, Bułgarii, Rumunii i Hiszpanii.

 

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej na poligon w Jaworowie przyjechało 35 żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook