"Ukraina może otrzymać 760 mln euro pomocy"

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO)

W przyszłym miesiącu Ukraina może otrzymać od UE pomoc na wsparcie reform w wysokości 760 mln euro - oświadczył w piątek w Kijowie przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, który uczestniczy w dorocznej konferencji stowarzyszenia Jałtańska Strategia Europejska.

 

"1,6 mld euro to suma dostępnej pomocy. 600 milionów już wypłacono, 760 zostanie wydzielone w przyszłym miesiącu, jeśli zostaną wypełnione pewne kryteria" - powiedział w swym wystąpieniu.

 

Barroso podkreślił, że Ukraina powinna skoncentrować się na walce z korupcją i nad reformami, które zbliżą ją do standardów zachodnich.

 

Przewodniczący KE zaznaczył, że Ukraińcy pokazali ostatniej zimy na Majdanie Niepodległości w Kijowie, jak ważne są dla nich wartości europejskie. "Ukraińcy opowiedzieli się za demokracją. Musimy udzielić Ukrainie wsparcia" - dodał.

 

Barroso ocenił, że obecna sytuacja na wschodniej Ukrainie jest "wyzwaniem" dla ładu międzynarodowego. "Musimy grać zgodnie z zasadami, a nie przeciwko nim" - oświadczył.

 

Odniósł się także do sankcji nałożonych w piątek na Rosję przez UE i USA. Powiedział, że są one instrumentem, który ma zachęcić do pokojowego uregulowania konfliktu na granicy między Rosją a Ukrainą.

 

"Sankcje należy rozpatrywać jako sygnał, który pokazuje nasze zaniepokojenie. Chcemy powiedzieć, że relacje unijno-rosyjskie na tym stracą. Jest jeszcze czas na pokojowe rozwiązanie. Zawieszenie broni powinno być przestrzegane, a rebelianci rozbrojeni. Ukraina ma przeprowadzić reformy konstytucyjne i decentralizację władzy" - mówił.

 

Barroso wyraził nadzieję, że uregulowany zostanie także spór gazowy między Ukrainą a Rosją. "Należy ustalić cenę gazu i podpisać nowy kontrakt. Należy zapewnić tranzyt gazu (z Rosji przez Ukrainę na Zachód)" - podkreślił.

 

"Rosja powinna zdecydować, czy chce być dla nas strategicznym partnerem, czy konkurentem" - powiedział przewodniczący KE.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.57

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:28:01 | 2014-09-13
Dali kiijowskiej juncie pieniądze na wojnę i oczekują pokoju! To jest szczyt obłudy.

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook