Rosja grozi Ukrainie środkami protekcyjnymi

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Rosja zapowiedziała w piątek, że od 1 listopada może zastosować środki protekcyjne wobec ukraińskich towarów, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską nie zostaną uwzględnione i jeśli zostanie ona ratyfikowana w połowie września.

 

O stanowisku Federacji Rosyjskiej poinformował jej minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew, którego cytuje agencja Interfax.

 

"Jeśli nas nie posłuchają, jeśli nasi partnerzy i koledzy uznają wszystkie nasze argumenty za nieznaczące, nieprzekonujące, to wówczas podejmiemy adekwatne kroki" - oznajmił Ulukajew.

 

"Jeśli 17-18 września nastąpi ratyfikacja, to 1 listopada umowa o stowarzyszeniu ze wszystkimi pozycjami, które nas niepokoją, wejdzie w życie. Wówczas symetrycznie - 1 listopada - wprowadzone zostaną środki protekcyjne" - dodał.

 

Szef resortu rozwoju gospodarczego FR przekazał, że istnieje już projekt rozporządzenia o środkach protekcyjnych w stosunku do 144 grup towarowych, które obejmują 25 proc. obrotów handlowych między Rosją i Ukrainą.

 

Ulukajew zapowiedział, że wprowadzone zostaną też dodatkowe środki w sferze kontroli celnej, sanitarnej i fitosanitarnej. "Będziemy wyjątkowo uważnie sprawdzać pochodzenie towarów, które będą transportowane z terytorium Ukrainy do Federacji Rosyjskiej" - podkreślił.

 

W piątek w Brukseli odbywają się trójstronne rozmowy z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy na temat konsekwencji wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina dla stosunków gospodarczych z Rosją. Mają służyć wyjaśnieniu wątpliwości Moskwy, związanych z porozumieniem UE-Ukraina. Rosja uważa, że podpisana 27 czerwca umowa, przewidująca utworzenie strefy wolnego handlu, zagrozi jej interesom gospodarczym. Zapowiada też podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

 

Rosyjska lista uwag, przekazana na początku września, zawiera ponad dwa tysiące zastrzeżeń, dotyczących przede wszystkim znoszenia przez Ukrainę ceł na towary z UE.

 

Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski mają ratyfikować umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina w najbliższy wtorek, 16 września. To otworzy drogę do tymczasowego wdrażania części postanowień handlowych już od 1 listopada.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~adam m. 11:39:19 | 2014-09-13
Czas dokopać temu kremlowskiemu bandycie!
http://arturprosty.blogspot.com/2014/09/to-merkel-stworzya-tego-kremlowskiego.html

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook