Rosja zakaże importu używanych aut z UE?

(fot. EPA/ALEXEY DRUZHININ)

Rosja może w odpowiedzi na unijne sankcje wprowadzić zakaz importu samochodów - głównie używanych, a także niektórych towarów przemysłu lekkiego - powiedział w czwartek główny doradca ekonomiczny Władimira Putina Andriej Biełousow.

 

Wypowiedź Biełousowa w kuluarach forum gospodarczego w Samarze przekazała agencja RIA-Nowosti.

 

- Jest wiele towarów nierolniczych, w przypadku których nasi partnerzy - głównie europejscy - zależni są bardziej od Rosji niż Rosja od nich. Dotyczy to przede wszystkim importu samochodów, głównie używanych oraz niektórych towarów przemysłu lekkiego, jakie możemy już produkować sami - powiedział Biełousow. Jako przykład tych ostatnich podał niektóre rodzaje odzieży.

 

Doradca Putina wskazał, że spis takich towarów przygotowało już rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego. - Jednak mam nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i nie będziemy zmuszeni do wprowadzania tych kroków w odpowiedzi (na sankcje UE) - dodał.

 

Biełousow zapewnił też, że Rosja nie rezygnuje z zamiaru składania pozwu w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z unijnymi sankcjami. - Pozwy te są przygotowywane, nie mogę powiedzieć, kiedy zostaną złożone, ale sądzę, że będzie to dość szybko - powiedział prezydencki doradca.

 

Ambasadorowie państw unijnych zdecydowali w czwartek, że decyzja o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji zostanie opublikowana w piątek w Dzienniku Urzędowym UE. Jak poinformowały unijne źródła dyplomatyczne, sankcje wchodzą w życie wraz z ich publikacją. Unia zamierza jednocześnie oświadczyć, że gotowa będzie cofnąć sankcje, jeśli Rosja podejmie działania, służące rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.

 

Według nieoficjalnych informacji lista objętych sankcjami wizowymi i finansowymi miałaby zostać rozszerzona o 24 osoby i firmy. Sankcje gospodarcze miałyby obejmować m.in. zakaz pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych dla firm z przemysłu obronnego oraz państwowych przedsiębiorstw naftowych z Rosji. Według przecieków sankcje miałyby dotknąć Gazprom Bank, Gazprom Nieft, który jest naftową filią Gazpromu, koncerny Rosnieft i Transnieft.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~perem 18:08:23 | 2014-09-11
no i dobrze, niech wreszcie zaczna swoje na wieksza skale produkowac, byleby nie na gasienicach, to i moze my na tym skorzystamy, kupujac samochody od nich. Albo kupimy samochody za tanszy gaz i juz jest handel.

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AutoImport 17:19:21 | 2014-09-11
Ależ niech zakazują importu samochodów. My i tak praktycznie niczego nie produkujemy. PRzynajmniej ceny u nas spadną. A " nowe ruskie", którzy nie będą mogli kupować sobie nowych zabawek, szybko wywrą presję na cara Putina i jego doradców. Chyba, że zaczną jeździć Ładami :) Chciałbym to zobaczyć...

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook