Raport GMF: Polacy nie mają sobie równych...

Raport GMF: Polacy nie mają sobie równych...
Ponadto 63 proc. Polaków, najwięcej w UE, uważa, że NATO powinno zaoferować Ukrainie członkostwo (fot. EPA/Roman Pilipey)
PAP / drr

Ani w NATO, ani w UE nie ma kraju, którego mieszkańcy tak mocno jak Polacy wspieraliby prozachodni kurs Ukrainy - głosi tegoroczny raport fundacji German Marshall Fund (GMF) o trendach transatlantyckich.

Zgodnie z opublikowanym w środę raportem "Transatlantic Trends 2014" Ukraina cieszy się pozytywną opinią 56 proc. Polaków. To najwyższy odsetek spośród wszystkich 13 krajów (10 państw Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, Turcja i Rosja) objętych badaniem GMF.

Ponadto 63 proc. Polaków, najwięcej w UE, uważa, że NATO powinno zaoferować Ukrainie członkostwo (średnia unijna to 46 proc.; 47 proc. jest przeciw). Spośród badanych państw jedynie w USA poparcie dla członkostwa Ukrainy w Pakcie Północnoatlantyckim jest wyższe (68 proc.).

Polscy respondenci zadeklarowali też najwyższe (69 proc.) poparcie spośród badanych państw europejskich dla zaoferowania Ukrainie członkostwa w UE. Dla porównania - tę perspektywę popiera tylko 35 proc. Greków, 37 proc. Holendrów, 47 proc. Francuzów (unijna średnia wynosi 52 proc.).

DEON.PL POLECA

Polacy zdecydowanie opowiadają się też za udzieleniem Ukrainie przez UE "wsparcia gospodarczego i politycznego" (67 proc., drugi najwyższy wynik po Szwecji), nawet jeśli istnieje ryzyko nasilenia konfliktu z Rosją.

Jednocześnie aż 77 proc. Polaków, znowu najwięcej w UE, popiera "silniejsze ekonomiczne sankcje" wobec Rosji za jej działania na Ukrainie. Polska to jedyny kraj, gdzie większość (52 proc.) opowiedziała się też za zbrojeniem ukraińskiej armii.

Z raportu wynika też znaczący wzrost poparcia Polaków dla NATO. Aż 62 proc. (wzrost o 15 pkt procentowych w porównaniu z badaniem z 2013 roku) uznało, że NATO odgrywa kluczową rolę dla bezpieczeństwa kraju. Aż 82 proc. Polaków uważa ponadto, że NATO powinno angażować się w terytorialną obronę Europy (europejska średnia to 73 proc., a w USA 59 proc.).

Badanie GMF potwierdziło również, że Polacy należą do narodów najbardziej entuzjastycznie nastawionych do UE, jak i do członkostwa Polski w Unii. Aż 73 proc. Polaków uznało, że członkostwo w UE to "dobra rzecz dla kraju" i tylko 13 proc., że zła.

Badanie kolejny rok z rzędu zanotowało też znaczną poprawę nastawienie Polaków do USA. Przychylne Stanom Zjednoczonym opinie wyraziło aż 78 proc. Polaków (średnia europejska to 67 proc.). Aż o 11 punktów procentowych wzrosła od ubiegłego roku liczba Polaków, którzy uznają amerykańskie przywództwo na świecie za pożądane. W badaniu GMF z 2012 roku taką opinię wyraziło 38 proc. polskich respondentów, w 2013 - 50 proc., a w tym roku - 61 proc. W skali UE amerykańskie przywództwo za pożądane uznaje 56 proc. mieszkańców.

Z raportu wynika, że w Polsce wzrosły też nastroje antyrosyjskie. Aż 81 proc. Polaków uznało przywództwo Rosji na świecie za niepożądane (wzrost z 75 proc. w ubiegłym roku), a 70 proc. wyraziło nieprzychylne opinie na temat Rosji. Bardziej niechętni rosyjskiemu przywództwu są tylko Hiszpanie (84 proc.). Ale generalnie w całej UE zanotowano od ubiegłego roku wzrost (o 13 pkt proc., do 68 proc.) nieprzychylnych opinii o Rosji.

Większość Polaków zadeklarowała w sondażu poparcie dla polityki zagraniczną polskiego rządu (52 proc.), ale jednocześnie wyraziła dezaprobatę dla sposobu, w jaki rząd prowadzi relacje z Rosją (55 proc.).

Do 52 proc. (z 60 proc. w ubiegłym roku) spadał odsetek Polaków, którzy mówią, że kryzys gospodarczy w Europie dotknął ich osobiście.

Raport powstał na podstawie sondaży przeprowadzonych między 2 a 26 czerwca 2014 roku w USA, Rosji, Turcji oraz 10 krajach UE (Francja, Niemcy, Polska, Szwecja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia i Wielka Brytania).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Raport GMF: Polacy nie mają sobie równych...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.