Drony będą monitorować rozejm na Ukrainie

(fot. EPA/Roman Pilipey)

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie rozmieści wkrótce samoloty bezzałogowe, tzw. drony, do monitorowania rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę szef OBWE Didier Burkhalter.

 

"Trwają rozmowy na temat możliwości jak najszybszego zintegrowania dronów", należących do poszczególnych państw, w ramach ich "wkładu w plan monitorowania" Ukrainy - oświadczył na forum OBWE w Pradze prezydent Szwajcarii, który jest obecnie rotacyjnym przewodniczącym tej organizacji.

 

Dodał, że "wkrótce zostaną również rozmieszczone drony należące do OBWE".

 

Spytany o ewentualne kolejne sankcje UE wobec Rosji w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie, Burkhalter odpowiedział, że "rozsądnie jest dać więcej szans procesowi zawieszenia broni na Ukrainie", zanim wprowadzi się nowe restrykcje. Oceną sytuacji na wschodzie Ukrainy po ogłoszeniu zawieszenia broni w miniony piątek i ewentualnym zaostrzeniem sankcji na Rosję mają zająć się w środę ambasadorowie państw UE.

 

Burkhalter zapowiedział, że OBWE jest gotowa umożliwić dialog pomiędzy Rosją a Ukrainą, w tym być gospodarzem rozmów prezydentów obu państw, Władimira Putina i Petra Poroszenki.

 

Licząca 57 członków OBWE rozmieściła do tej pory na Ukrainie około 250 obserwatorów. Szef organizacji poinformował, że w obwodzie donieckim i ługańskim jest już 70 specjalistów z doświadczeniem w monitorowaniu rozejmów oraz że OBWE szybko rozszerza tę misję.

 

Rozejm to wynik porozumienia zawartego w Mińsku przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Zawieszenie broni obowiązuje od piątku od godz. 17 czasu polskiego.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook