Nagroda Sacharowa dla Działaczy Euromajdanu?

Działacze kijowskiego Euromajdanu zostali zgłoszeni do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski. Kandydaturę ukraińskich aktywistów zgłosiła frakcja centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej.

 

Jak poinformowała EPL w komunikacie, w imieniu Euromajdanu nominację otrzymali ukraiński dziennikarz i bloger Mustafa Najem, który jako pierwszy wezwał Ukraińców do protestu przeciwko decyzji rządu o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, piosenkarka Rusłana Łyżyczko, działaczka ruchu studenckiego Jełyzaweta Szczepetylnykowa oraz dziennikarka Tetiana Czornowił, która w grudniu 2013 roku została ciężko pobita po publikacji zdjęć luksusowej willi ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

 

"Euromajdan stał się prawdziwie europejskim głosem na rzecz wartości, wolności i praw człowieka. Dlatego zasługuje na najwyższe uznanie Parlamentu Europejskiego" - oświadczył wiceprzewodniczący frakcji EPL, polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.

 

Dodał, że przyznanie Nagrody Sacharowa Euromajdanowi byłoby uznaniem dążeń Ukraińców do urzeczywistnienia europejskich wartości i podkreśliłoby sukces UE, o którym często się zapomina: zapewnienie pokoju i demokracji przez minione 60 lat.

 

EPL informuje, że chce przekonać inne grupy polityczne w PE, by poparły kandydaturę Euromajdanu do Nagrody Sacharowa.

 

Nagroda, nazwana imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, przyznawana jest przez PE za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. W poprzednich latach jej laureatami byli nastoletnia Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich, uczestnicy arabskiej wiosny, były prezydent RPA i przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

 

Nagroda zostanie przyznana w listopadzie.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?