Międzynarodowe manewry na Morzu Czarnym

(fot. MC2 John Herman / US Navy)

W północno-zachodniej części Morza Czarnego rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe manewry Sea Breeze 2014 z udziałem sił morskich m.in. Ukrainy i USA. Ich celem jest przećwiczenie działań mających zapewnić bezpieczeństwo żeglugi w strefie kryzysowej.

 

Manewry odbywają się na tle konfliktu z separatystami we wschodniej Ukrainie. W końcu sierpnia władze Ukrainy ogłosiły, że na pomoc rebeliantom przybyły regularne oddziały sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

 

W ćwiczeniach uczestniczą okręty wojenne Ukrainy oraz krajów członkowskich NATO: Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Kanady - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie. Manewry obserwują wojskowi z Francji, Gruzji, Norwegii i Szwecji.

 

Ćwiczenia, które zainaugurowano w poniedziałek w Odessie, potrwają do środy. Ogółem bierze w nich udział 12 okrętów i jednostek wsparcia z różnych krajów, a także samoloty i śmigłowce sił zbrojnych Ukrainy.

 

"W planie manewrów nie przewidziano fazy naziemnej. Okręty z innych państw nie będą zawijały do Odessy ani innych portów w miastach Ukrainy" - przekazał resort obrony tego kraju.

 

Do marca ukraińska marynarka wojenna miała swą główną bazę na Krymie, jednak po zajęciu półwyspu przez Rosję jej sztab został przeniesiony do Odessy.

 

Obecnie w konflikcie między siłami prorosyjskimi a Ukrainą trwa rozejm. Zawieszenie broni ogłoszono w piątek w wyniku porozumienia zawartego podczas spotkania grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, do którego doszło w stolicy Białorusi, Mińsku.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook