Wzajemne oskarżenia o łamanie rozejmu

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Władze w Kijowie i prorosyjscy separatyści oskarżają się w sobotę nawzajem o łamanie rozejmu podpisanego dzień wcześniej w Mińsku, co źle wróży perspektywom pokojowego uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

 

Rozejm po pięciu miesiącach walk we wschodniej części kraju, który kosztował życie 2600 ludzi i pół miliona uchodźców, został przyjęty ze sceptycyzmem przez kraje Unii Europejskiej. UE postanowiła wprowadzić kolejne sankcje wobec Rosji, oskarżając ją o naruszenie "suwerenności Ukrainy".

 

Według przebywających we wschodniej części Ukrainy dziennikarzy agencji AFP noc z piątku na sobotę przeszła spokojnie. Jednak separatyści oskarżyli stronę ukraińską o naruszenie rozejmu.

 

"Dziś w piątek o 21 (20 czasu polskiego) na peryferiach Doniecka słychać było wystrzały i konwój z bronią ciężką jadący od strony Zaporoża. To jest prowokacja lub test na nasze nerwy. Usiłujemy respektować zawieszenie broni, lecz jeśli prowokacje się powtórzą, będziemy musieli na nie odpowiedzieć" - powiedział AFP Władimir Makowicz z separatystycznego parlamentu.

 

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zachartczenko mówił o strzałach w pobliżu miejscowości Amwrosijka 80 km na południowy zachód od Doniecka.

 

Z kolei w Kijowie rzecznik Rady Bezpieczeństwa w Andrij Łysenko oskarżył separatystów o wielokrotne ostrzelanie pozycji sił rządowych już po wejściu w życie zawieszenia broni.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook