Po zawieszeniu broni - nadzieje ale i rezerwa

(fot. EPA/ANATOLY MALTSEV)

Po podpisaniu w piątek porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy wyrażane są nadzieje, że będzie ono trwałe i otworzy drogę do rozwiązania politycznego. Przyjęto je z zadowoleniem ale i z rezerwą a UE przygotowała nowe sankcje wobec Rosji.

 

Przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik z Doniecka i Ługańska podpisali na spotkaniu grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie od godz. 18 (17 czasu polskiego). Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach kraju. Separatyści z kolei zastrzegli, że podpisanie protokołu o wstrzymaniu ognia nie oznacza, iż rezygnują z dążeń do odłączenia się od Ukrainy.

 

Według dotychczasowych informacji, zawieszenie broni, mimo lokalnych incydentów, utrzymuje się.

 

Zgodnie z ustaleniami do poniedziałku ma być utworzona grupa robocza, której zadaniem będzie opracowanie memorandum służącego za podstawę planu pokojowego. Analitycy polityczni nie kryją jednak obaw, czy rozejm się utrzyma, i przypominają, że poprzedni był wielokrotnie naruszany.

 

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że cieszyłby się, gdyby ogłoszenie zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie doprowadziło do powstrzymania przemocy. Ale ogłaszanie rozejmu to jedno, a wdrażanie to drugie - zastrzegł na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu NATO w walijskim Newport.

 

Prezydent USA Barack Obama oświadczył podczas szczytu Sojuszu, że jest pełen nadziei, ale i sceptyczny w sprawie rozejmu na Ukrainie i wezwał europejskich sojuszników do uchwalenia nowych sankcji wobec Rosji, które można by zawiesić, gdyby plan pokojowy się powiódł.

 

UE powitała z zadowoleniem ogłoszenie zawieszenia broni wyrażając nadzieję, że będzie ono pierwszym krokiem do trwałego rozwiązania politycznego obecnego konfliktu. Jednak ambasadorowie państw UE uzgodnili w piątek nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji, który ma być zatwierdzony w poniedziałek.

 

Nowe sankcje obejmują rozszerzoną listę osób z zakazem wjazdu do UE, zamrożenie aktywów, restrykcje kredytowe wobec rosyjskich firm i zakaz eksportu do Rosji towarów o podwójnym zastosowaniu.

 

Według źródeł dyplomatycznych, wprowadzenie sankcji mogłyby zostać zawieszone, jeśli utrzyma się wstrzymanie ognia na wschodzie Ukrainy, i jeśli Moskwa wycofa z Ukrainy swe wojska.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ot, stalinowszczyzna 13:24:44 | 2014-09-06
„Nikt z was nie zostanie rozstrzelany tak po prostu”. Rosjanie mówią Ukraińcom jak postępować

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przedstawiła opinii publicznej broszury, jakie rosyjska armia rozdaje mieszkańcom Ukrainy na zajętych przez siebie terenach – podaje portal kresy24.pl. Rosyjskie „siły pokojowe” znajdują się w regionie Morza Azowskiego. Przekaz jest następujący: nie przeszkadzajcie wojskom FR, okazujcie życzliwość, mówcie tylko po rosyjsku, wydajcie ukraińskich wojskowych, działaczy i aktywistów Majdanu. Dodatkowo Rosja wykorzystuje fakt braku żywności w rejonach objętych walkami. Obiecuje, że za dobre postępowanie Ukraińcy będą nagradzani „dodatkowymi racjami żywności i ulgami” oraz, że „nikt nie zostanie rozstrzelany tak po prostu”. 
http://niezalezna.pl/59099-nikt-z-was-nie-zostanie-rozstrzelany-tak-po-prostu-rosjanie-mowia-ukra...

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook