Obama pełen nadziei, lecz sceptyczny

Prezydent Barack Obama oświadczył w piątek na szczycie NATO, że jest pełen nadziei, ale sceptyczny w sprawie rozejmu na Ukrainie (fot. EPA/Oliver Hoslet)

Prezydent Barack Obama oświadczył w piątek na szczycie NATO, że jest pełen nadziei, ale sceptyczny w sprawie rozejmu na Ukrainie, i wezwał europejskich sojuszników do uchwalenia nowych sankcji wobec Rosji, które można by zawiesić, gdyby plan pokojowy się powiódł.

 

Występując na konferencji prasowej, Obama powiedział również, że opuszcza dwudniowy szczyt NATO w Newport w Walii w przekonaniu, że sojusznicy USA są gotowi przyłączyć się do szerokiej koalicji w celu pokonania i ostatecznego zniszczenia bojowników Państwa Islamskiego w Iraku.

 

"Wystosowaliśmy także silne posłanie do Rosji, że działania mają konsekwencje. Dzisiaj Stany Zjednoczone i Europa finalizują przedsięwzięcia na rzecz pogłębienia i rozszerzenia naszych sankcji wobec sektorów finansowego, energetycznego i obronnego Rosji" - zadeklarował prezydent USA.

 

Jak zaznaczył, NATO dało jasno do zrozumienia, że będzie bronić każdego sojusznika i że wspiera suwerenność Ukrainy przeciwko temu, co nazwał rosyjską agresją.

 

"Jeśli chodzi o porozumienie o przerwaniu ognia to oczywiście jesteśmy pełni nadziei, ale na podstawie wcześniejszego doświadczenia także sceptyczni co do tego, czy istotnie separatyści będą go przestrzegać, a Rosjanie przestaną naruszać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Musi to być sprawdzone" - dodał Obama.

 

Zapewnił również, że Stany Zjednoczone będą nadal zwalczać bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i "wyeliminują" jego przywódców w celu unicestwienia tej organizacji.

 

"Zamierzamy osiągnąć nasz cel. Zamierzamy osłabić i ostatecznie pokonać Państwo Islamskie w taki sam sposób, jak uporaliśmy się z Al-Kaidą. Najpierw odpycha się ich, systematycznie degraduje się ich możliwości, zawęża się zakres ich działania, powoli zmniejsza się przestrzeń, terytorium, które mogą kontrolować, eliminuje się ich kierownictwo i z czasem tracą oni zdolność dokonywania tego samego rodzaju ataków terrorystycznych, jakie niegdyś mogli przeprowadzać" - powiedział prezydent. Według niego USA zniszczą Państwo Islamskie tak jak islamistów z Al-Kaidy, którzy dokonali zamachów 11 września 2001 roku.

 

"Kluczowi sojusznicy z NATO są gotowi do konfrontacji z tym terrorystycznym zagrożeniem poprzez użycie środków wojskowych, wywiadowczych i prawnych, jak też poprzez wysiłki dyplomatyczne" - zaznaczył Obama. Według niego na kuluarowym spotkaniu w trakcie szczytu ministrowie 10 państw uzgodnili sformowanie tego, co Waszyngton określa jako "koalicja rdzenia".

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~adam m. 23:35:30 | 2014-09-05
Panie Obama to mój komentarz!
http://arturprosty.blogspot.com/2014/08/fuck-you-ameryko.html

Oceń 2 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook