Prezydent Poroszenko potwierdził porozumienie

(fot. EPA/Yoan Valat)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził wstępne porozumienie w sprawie wstrzymania ognia na wschodzie jego kraju i wydał rozkaz zawieszenia broni o godz. 18 czasu lokalnego (17 w Polsce) w piątek - podały jego służby prasowe.

 

Porozumienie zawarto w Mińsku na Białorusi podczas spotkania trójstronnej grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, w którym uczestniczyli przedstawiciele zbuntowanych przeciwko władzom w Kijowie prorosyjskich separatystów.

 

"Uwzględniając apel prezydenta Rosji Władimira Putina do nielegalnych formacji zbrojnych w Donbasie o zawieszenie ognia oraz podpisanie protokołu na spotkaniu trójstronnej grupy kontaktowej (...) nakazuję szefowi sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy wstrzymanie ognia od godziny 18.00 5 września" - ogłosił Poroszenko w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej jego urzędu.

 

Prezydent polecił ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy, by wraz z OBWE zadbał o międzynarodową kontrolę wypełniania tego porozumienia. Podkreślił, że powinno ono mieć dwustronny charakter.

 

"Liczę, że nasze ustalenia, wliczając w to zawieszenie broni i uwolnienie zakładników, będą surowo przestrzegane" - oświadczył Poroszenko.

 

Szef państwa ocenił, że rozmowy, które prowadził wcześniej w Mińsku i Brukseli, oraz spotkania z przywódcami państw NATO na szczycie Sojuszu w Newport w Walii pokazały, że sytuacja w Donbasie potrzebuje rozwiązań dyplomatycznych.

 

"Pokoju chce świat, pokoju pragnie Ukraina i miliony mieszkańców Donbasu. Ludzkie życie jest najwyższą wartością, dlatego powinniśmy uczynić wszystko, by zatrzymać rozlew krwi i zakończyć cierpienie ludzi" - podkreślił ukraiński prezydent.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook