Poroszenko będzie zabiegał o pomoc wojskową

(fot. EPA/ANATOLY MALTSEV)

Na rozpoczynającym się w czwartek w walijskim Newport szczycie NATO prezydent Ukrainy będzie zabiegał o pomoc wojskową dla swego kraju. Późnym popołudniem rozpocznie się spotkanie Komisji NATO-Ukraina z udziałem Petra Poroszenki,

 

Jak poinformowała agencja dpa, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, Poroszenko ma spotkać się w Newport z prezydentami USA i Francji oraz z szefami rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Według brytyjskich źródeł rządowych, przedstawi im ocenę sytuacji na wschodzie Ukrainy.

 

Poroszenko oczekuje od Sojuszu wsparcia technicznego i doradczej pomocy wojskowej.

 

W środę pojawiły się informacje o możliwym przerwaniu ognia na wschodzie Ukrainy. Zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina, który rozmawiał w tego dnia z Petrem Poroszenką, ostateczne porozumienie w sprawie politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte na piątkowym spotkaniu grupy kontaktowej (Rosja-Ukraina-OBWE) w Mińsku.

 

Prezydent Ukrainy z kolei ocenił, że spotkanie grupy kontaktowej będzie oznaczało początek procesu pokojowego na wschodzie jego kraju.

 

Nie wykluczone, że do stolicy Białorusi przyjadą także przedstawiciele prorosyjskich separatystów.

 

Tymczasem, mimo prób dyplomatycznego uregulowania konfliktu, walki na południowym wschodzie Ukrainy nie słabną. Władze w Kijowie przyznały, że w środę w starciach pod Iłowajskiem zginęło co najmniej 13 ukraińskich żołnierzy, a w ostatnich dwóch dniach - co najmniej 95.

 

Siły ukraińskie w tym mieście zostały okrążone przez prorosyjskich rebeliantów i wojska Federacji Rosyjskiej w ubiegłym tygodniu. Kilka ochotniczych batalionów zdołało wyrwać się z kotła, jednak poniosły one ogromne straty.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook