Rosja powinna być uznana jako agresor

(fot. EPA/Filip Singer)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził w środę opinię, że w nowej doktrynie obronnej jego kraju Federacja Rosyjska powinna być uznana za państwo agresora, które zagraża ukraińskiej integralności terytorialnej.

 

"W nowej doktrynie obronnej Rosja powinna być uznana za państwo agresora i główny oraz jedyny kraj zagrażający terytorialnej integralności i narodowemu bezpieczeństwu Ukrainy" - powiedział Jaceniuk, otwierając posiedzenie rządu.

 

Dodał, że w związku z rozpoczynającym się w czwartek w walijskim Newport szczytem NATO Ukraina oczekuje od Sojuszu "statusu specjalnego partnera".

 

"Przed szczytem NATO chciałbym oddzielnie zauważyć, że naszym celem jest uzyskanie specjalnego statusu współpracy między Ukrainą a NATO. Najlepsza byłaby jednak decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO" - oświadczył Jaceniuk.

 

Premier zapowiedział także pozwy sądowe i sankcje przeciwko Federacji Rosyjskiej, na co pozwala przyjęta w połowie sierpnia przez parlament w Kijowie ustawa o sankcjach za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie.

 

"Naszym celem jest wprowadzenie sankcji. (...) Będą również pozwy sądowe przeciwko Federacji Rosyjskiej jako agresorowi z żądaniami odszkodowań za straty państwa ukraińskiego, poniesione w wyniku rosyjskich działań" - oświadczył.

 

Szef ukraińskiego rządu ocenił, że tylko na odbudowę Donbasu, zrujnowanego w wyniku walk z separatystami, potrzebne będą miliardy dolarów.

 

"Gdy dwa miesiące temu wyzwalaliśmy Słowiańsk, ocenialiśmy, że potrzebujemy 8 miliardów hrywien. Dziś mogę śmiało stwierdzić, że hrywny można zamienić na dolary. Są to miliardy dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury" - podkreślił Jaceniuk.

Premier zapowiedział jednocześnie, że Ukraina przystępuje do realizacji projektu "Ściana". "Rozpoczynamy projekt +Ściana+. Jest to budowa realnej granicy państwowej między Ukrainą a Federacją Rosyjską" - ogłosił.

 

Pomysł budowy ogrodzenia na granicy między Ukrainą a Rosją wysunął w czerwcu gubernator obwodu dniepropietrowskiego na wschodniej Ukrainie i jeden z najbogatszych obywateli tego kraju Ihor Kołomojski. Zaproponował on zbudowanie na granicy z Rosją metalowego ogrodzenia na wzór istniejącego między Izraelem a Autonomią Palestyńską.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.64

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~plmko 15:55:28 | 2015-01-25
od kiedy rosja jest agresorem.USA to każdy wie ze to agresor

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook