Podsumowanie rozmów w Mińsku

(fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Na poniedziałkowym spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej - powiadomiła we wtorek OBWE w wydanym komunikacie.

 

Uczestnicy spotkania omówili sytuację w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem propozycji władz ukraińskich przez przedstawicieli samozwańczych jednostek terytorialnych. "W szczególności poruszyli temat zawieszenia broni oraz kwestie skutecznej kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej" - podała OBWE.

 

Mówiono również o odnowie gospodarki regionów dotkniętych działaniami zbrojnymi, a także o dalszej wymianie jeńców w przyszłości i o pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej tych obszarów. W tym kontekście pozytywnie oceniono uwolnienie w sierpniu 50 osób.

 

Pozytywnie oceniono również wysiłki na rzecz zapewniania pomocy humanitarnej rejonom objętym konfliktami w zgodzie z międzynarodowymi standardami oraz możliwy udział w nich Czerwonego Krzyża. "Grupa kontaktowa zgodziła się z przedstawicielami samozwańczych tworów, że będą kontynuowane konsultacje i współdziałanie w wyżej wymienionych oraz innych kwestiach, a pod koniec tego tygodnia zostanie przeprowadzone jeszcze jedno spotkanie" - podała OBWE.

 

W poniedziałkowych rozmowach za zamkniętymi drzwiami w Mińsku uczestniczyli: były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini, a także wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin i jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.

 

Po zakończeniu obrad Purgin zapowiedział, że konsultacje w Mińsku mogą być kontynuowane w piątek. "Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty (z propozycjami), będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane" - powiedział dziennikarzom.

 

Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiadali w poniedziałek rano, że podczas rozmów będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała w poniedziałek białoruska agencja BiełTA.

 

W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarowali gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu, i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

 

Decyzję, że Mińsk będzie miejscem spotkań grupy kontaktowej, podjęto 26 sierpnia podczas szczytu w białoruskiej stolicy z udziałem przedstawicieli UE, Ukrainy oraz Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

 

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 07:23:00 | 2014-09-03
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu, i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów.

Obawiam się, że ta granica już została przekroczona, tylko Kijów nie chce tego widzieć.

Oceń 2 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook