Spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy

(fot. EPA/STR)

Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE zakończyło się w poniedziałek w Mińsku po 4 godzinach obrad - poinformowała agencja Interfax-Zapad. Przedstawiciel separatystów ze wschodu Ukrainy zapowiedział, że rozmowy mogą być kontynuowane w piątek.

 

Przed rozpoczęciem spotkania separatyści zapowiadali, że będą się na nim domagać m.in. specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.

 

Rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, a pełnego składu uczestników spotkania ani jego programu nie ogłoszono. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi zapowiadała w rozmowie z PAP, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiadał także udział ambasadora Rosji w Kijowie Michaiła Zurabowa oraz przedstawiciela OBWE.

 

Agencja ITAR-TASS potwierdziła, że w rozmowach uczestniczyli: Kuczma, Zurabow i przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini.

 

Interfax-Zapad informował zaś, że w spotkaniu wziął udział wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin.

 

Po zakończeniu poniedziałkowych obrad Purgin zapowiedział, że konsultacje w Mińsku mogą być kontynuowane w piątek. "Przekazaliśmy sobie nawzajem dokumenty, będziemy je analizować. 5 września konsultacje mogą być kontynuowane" - powiedział dziennikarzom.

 

Dodał, że "propozycje Ukrainy są obszerne". "Będziemy je analizować i analizować" - oświadczył.

 

Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiadali w poniedziałek rano, że podczas rozmów będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała w poniedziałek białoruska agencja BiełTA.

 

W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.

 

Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

 

Według Poroszenki strony powinny omówić kwestię zwolnienia ukraińskich zakładników bezprawnie przetrzymywanych w Rosji, pracę grupy obserwacyjnej OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz formułę zawieszenia broni.

 

Purgin zapowiadał zaś, że zamierza zaproponować w Mińsku wymianę wszystkich jeńców obu stron konfliktu. "Staramy się przekonać stronę ukraińską, że należy wymienić +wszystkich na wszystkich+, ale na razie bezskutecznie" - oznajmił.

 

Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia z udziałem przedstawicieli UE, Ukrainy oraz Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu. Udział wzięli w nim prezydenci Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Poroszenko, Władimir Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - a także m.in. szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Uczestnicy spotkania uzgodnili wówczas, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

 

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

 

W poniedziałek Poroszenko oświadczył, że rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja przeciwko Ukrainie ze strony Rosji. Przyznał, że w ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w rejonie operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez siły rządowe przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Biedroneczka 22:02:46 | 2014-09-01
Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie! Kto tylko może, niech weźmie różaniec i podejmie post w tej intencji, bo nie możemy być bierni wobec tego strasznego konfliktu. W Maryi nasza nadzieja, w różańcu siła. Musimy zwyciężyć!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?