Rosja: rozpoczęto budowę gazociągu do Chin

Na Syberii oficjalnie ruszyła w poniedziałek budowa gazociągu z Rosji do Chin. "Rozpoczynamy największy projekt budowlany na świecie" - oświadczył rosyjski prezydent Władimir Putin podczas uroczystości w miejscowości Us Chatyn w Jakucji.

 

Putin podkreślił, że jest to wyjątkowo ważny projekt dla Rosji i Chin. Chiński wicepremier Zhang Gaoli, również obecny na uroczystości w Jakucji, zapowiedział, że Chiny rozpoczną budowę swojego odcinka tego gazociągu w pierwszej połowie 2015 roku.

 

W maju Rosja i Chiny po wieloletnich negocjacjach zawarły 30-letni kontrakt na dostawy gazu. Od 2018 roku Rosja ma dostarczać Chinom 38 miliardów metrów sześciennych tego surowca rocznie.

 

Putin podkreślał w poniedziałek, że gazociąg przyczyni się też do lepszego zaopatrzenia rosyjskiego Dalekiego Wschodu w energię.

 

Gaz do Chin popłynie gazociągiem Siła Syberii, który połączy pola gazowe we Wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym. Długość magistrali wyniesie 3,5 tys. km. W rejonie Błagowieszczeńska zostanie wybudowane odgałęzienie prowadzące do Chin.

 

Główna nitka Siły Syberii ma dotrzeć do okolic Władywostoku. Zakończy swój bieg w terminalu LNG, który zamierza wybudować tam Gazprom. Corocznie 10-15 mld metrów sześciennych surowca ma być tam skraplane, ładowane na statki i wysyłane do krajów nad Pacyfikiem.

 

Siła Syberii zostanie ułożona wzdłuż istniejącego rurociągu Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (ros. WSTO, ang. ESPO), transportującego ropę naftową, w tym także do Chin. Koszty inwestycji szacowane są na 80-90 mld dolarów (gazociąg łącznie z terminalem).

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~leszek 20:48:30 | 2014-09-01
Kiedyś Rosjanie będa wdzięczni swoim przywódcom za taką politykę. Zamiast inteligentnie rozgrywać swoją pozycję między Wschodem i Zachodem, zrobili sobie na Zachodzie zawziętych wrogów i doczepili się do Chińczyków. A Chińczycy - jak to Chińczycy - mają skośnie oczy i raz będą kupować więcej, a raz mniej. Chińczycy mogą ropę kupować wszędzie na świecie, bo świat jest zalany ropą, a Rosjanie będą musieli ropę sprzedawać Chińczykom, bo nie po to będą kłaść taką rurę za kosmiczne pieniądze aby tłoczyć powietrze. Chiny są przeludnione, a granicząca z Chinami Syberia pustoszeje.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szmind 20:21:21 | 2014-09-01
I za 3 lata Putin będzie miał fochy UE i sankcje w dalekim poważaniu.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?