Ukraina: wojskowe kutry ostrzelane przez Rosję

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Dwa kutry ukraińskiej Straży Granicznej zostały ostrzelane w niedzielę na Morzu Azowskim w pobliżu miasta Nowoazowsk, okupowanego od czwartku przez armię Federacji Rosyjskiej - podała "Ukrainska Prawda".

 

Ta internetowa gazeta opublikowała zdjęcia, na których widać unoszące się nad morzem smugi dymu. Lokalny portal w Nowoazowsku "0629" napisał powołując się na szefa miejscowych władz Ołeha Sydorenkę, że na pokładzie obu jednostek są zabici i ranni.

 

Do ataku na kutry ukraińskiej Straży Granicznej doszło o godz. 15.20 (godz. 14.20 w Polsce).

 

Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy podała, że w okolicach Nowoazowska gromadzona jest ciężka broń, w tym artyleria wojsk rosyjskich.

 

"Według mieszkańców Nowoazowska w mieście widać żołnierzy w mundurach bez znaków rozpoznawczych, uzbrojonych w nowoczesne karabiny Kałasznikowa oraz sprzęt wojskowy najnowszej generacji" - oświadczył rzecznik RBNiO, Andrij Łysenko.

 

Poinformował, że bojownicy prorosyjscy "przy wsparciu oddziałów wojskowych Federacji Rosyjskiej" kontynuują próby zajmowania miejscowości na drodze z Nowoazowska do Ługańska.

 

Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek. RBNiO oświadczyła wówczas, że siły ukraińskie musiały wycofać się stamtąd, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wkroczyły dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy.

 

Nowoazowsk ma strategiczne położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Leżący na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, rosja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.92

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook