Rosja wprowadzi na Ukrainę siły pokojowe?

(fot. PAP/EPA/PHOTOMIG)

W zajętym przez armię rosyjską Nowoazowsku, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pojawiły się ulotki mogące świadczyć o tym, że Rosja przygotowuje wprowadzenie do tego regionu kontyngentu sił pokojowych.

 

Ulotki te opublikowano w sobotę na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Rada oświadczyła, że rozpowszechniają je rosyjscy żołnierze. Jest to skierowana do mieszkańców regionu instrukcja pod tytułem: "Jak zachowywać się w kontaktach z kontyngentem pokojowym wojsk Federacji Rosyjskiej".

 

W dwóch pierwszych punktach owej instrukcji autorzy nawołują, by mieszkańcy tzw. Przyazowia, czyli terenów nad Morzem Azowskim "w żadnym razie nie sprzeciwiali się ruchom wojsk rosyjskich" i udzielali im pomocy. "Pamiętajcie: przyszły one (wojska), by bronić was przed terrorystami i nielegalną ukraińską armią" - napisano.

 

W kolejnych punktach mieszkańcy proszeni są o "rozmawianie z rosyjskimi wojskowymi wyłącznie w języku rosyjskim" oraz informowanie ich o miejscach stacjonowania wojsk ukraińskich.

 

"Przygotujcie listy wojskowych ukraińskiej armii, uczestników Majdanu (protestów w Kijowie i innych miastach), aktywistów organizacji społecznych i liderów mniejszości narodowych w celu przekazania ich pracownikom Federalnej Służby Bezpieczeństwa przy oddziałach pokojowych" - mówią zalecenia.

 

Dalsze instrukcje wskazują, że żołnierzom z kontyngentu sił pokojowych należy "udostępniać przestrzeń mieszkalną", a mieszkańcy powinni przestrzegać godziny policyjnej. W punkcie ósmym czytamy, że "obywatele, którzy rzeczywiście będą pomagali w wykryciu ukraińskich terrorystów, będą otrzymywali dodatkowe racje żywnościowe i ulgi".

 

Cała instrukcja składa się z dziewięciu punktów. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny. Pamiętajcie, że siły pokojowe Federacji Rosyjskiej działają zgodnie z Konwencją Genewską z 1949 roku" - napisano w ostatnich słowach ulotki.

 

Rosjanie weszli do Nowoazowska w czwartek. RBNiO oświadczyła wówczas, że siły ukraińskie musiały wycofać się stamtąd, by ratować życie żołnierzy. Do miasta wjechały dwie rosyjskie kolumny, w których znajdowały się czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy.

 

Nowoazowsk ma strategicznie położenie nad Morzem Azowskim, na trasie między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Położony na zachód od Nowoazowska Mariupol, ważne ukraińskie miasto portowe, przygotowuje się do obrony przed Rosjanami.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.29

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (16)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~donio 22:07:00 | 2014-08-30
Kolejne kłamstwa zwyrodnialców ruskich kacapów.Jakoś kolacjA MI NIE IDZIE JAK WIDZĘ MENDE PUTINA I JEGO WAZELINIARZY, Szkoda mi tylko tych młodych żołnierzy ,którzy chyba naprawd,e nie wiedzą co sie z nimi dzieje i co robia. Są tak otumanieni ,że przypomina mi to lata 80 kiedy miałem okazję spotkania sałdaków u nas i zwykli szeregowi żołnierze nie mieli pojęcia gdzie sa i w jakim kraju- tacy byli otumanieni.

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:21:54 | 2014-08-30
Ulotki te opublikowano w sobotę na stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy

To jest jedyne prawdziwe zdanie w tej notce.

Oceń 2 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gimzaj 17:11:23 | 2014-08-30
Tak sobie myślę - gdyby to działo się w Polsce, to jazmig, Kasia Sayn-W, klara itd. otrzymywaliby "dodatkowe racje żywnościowe i ulgi"... Oczywiście o ile żyją w Polsce  ;) 

Oceń 15 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 16:51:47 | 2014-08-30
Stanisław Mackiewicz pisał, że Niemcy unurzają nas we krwi, a Rosja w g...
Cóż za przedziwny naród i przedziwne państwo. Czego się dotknie zamienia w g. Pomoc humanitarną, siły pokojowe, wszystko ta agresywna, kłamliwa dzicz zmienia.
Mistrzostwo świata!

Oceń 19 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook