Jaceniuk: dążymy do członkostwa w NATO

(fot. Atlantic Council / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)

Ukraina rezygnuje ze statusu państwa będącego poza blokami militarnymi i wznawia dążenia do członkostwa w NATO - oświadczył w piątek jej premier Arsenij Jaceniuk. Poinformował, że jego rząd skieruje projekty ustaw w tych sprawach do parlamentu.

 
"W związku z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) rząd wnosi do parlamentu projekt ustawy o rezygnacji ze statusu państwa pozablokowego i wznowieniu kursu na członkostwo w NATO" - powiedział szef rządu podczas posiedzenia Rady Ministrów.
 
"Głównym celem naszej polityki zagranicznej jest członkostwo w UE. Projekt tej ustawy zabrania Ukrainie uczestnictwa w jakichkolwiek organizacjach sprzecznych z członkostwem w UE. Oznacza to, że Ukraina nie będzie mogła wstąpić do Unii Celnej, czy Eurazjatyckiej, które są w istocie nowym Związkiem Radzieckim" - dodał Jaceniuk.
 
Dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO zostały usunięte z głównych celów polityki zagranicznej Kijowa w 2010 roku, po objęciu urzędu przez obalonego w lutym bieżącego roku prezydenta Wiktora Janukowycza. Oświadczał on wówczas, że Ukraina nie będzie przystępowała do międzynarodowych bloków wojskowych.
 
W czwartek w Kijowie odbyło się posiedzenie RBNiO, zwołane przez prezydenta Petra Poroszenkę w związku z inwazją na Ukrainę wojsk rosyjskich. Dokonały one wtargnięcia we wschodnich obwodach kraju, gdzie trwają walki sił rządowych ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.
 
Po posiedzeniu zastępca sekretarza RBNiO Mychajło Kowal oświadczył, że Ukraina liczy, iż Stany Zjednoczone nadadzą jej status głównego sojusznika spoza NATO. Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, którego USA używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten posiada m.in. Izrael.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook