Zajęcie Nowoazowska poprzedził ostrzał z Rosji

(fot. EPA/Mykola Lazarenko)

Zajęcie przez separatystów Nowoazowska i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim poprzedził ostrzał z terytorium Rosji z użyciem pocisków rakietowych Grad - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

 

Według informacji RBNiO w środę ok. godz. 11 (godz. 10 w Polsce) nastąpił ostrzał rakietowy peryferii Nowoazowska i pozycji sił ukraińskich. Następnie ruszył atak dwóch kolumn złożonych z czołgów, bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych, które dotarły na Ukrainę z obwodu rostowskiego na południu Rosji - wynika z raportu.

 

W RBNiO poinformowano, że w celu ratowania życia ukraińskich żołnierzy wycofano ich z Nowoazowska. Przed wieczorem obie kolumny z obwodu rostowskiego weszły do strategicznie ważnego miasteczka.

 

W raporcie podkreślono, że kontrofensywa pododdziałów rosyjskich sił zbrojnych i nielegalnych grup zbrojnych w południowo-wschodniej części obwodu donieckiego trwa.

 

Ukraińskie władze wcześniej powiadomiły, że oddziały rosyjskiej armii wkroczyły na Ukrainę w okolicach Nowoazowska na południowym wschodzie obwodu donieckiego i zajęły to miasto, które leży na trasie między Rosją a okupowanym przez nią Krymem.

 

"Wczoraj (w środę) rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad miastem Nowoazowsk i szeregiem miejscowości w rejonach (powiatach): nowoazowskim, starobieszewskim, amwrosijewskim" - czytamy na oficjalnym profilu RBNiO na Twitterze.

 

Unia Europejska wyraziła w czwartek wielkie zaniepokojenie informacjami o wejściu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. Sytuacja na Ukrainie będzie tematem szczytu UE w sobotę, który może zapowiedzieć nowe sankcje wobec Rosji.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, rosja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook