Ukraina: Siły rządowe zniszczyły czołgi z Rosji

(fot. EPA/PHOTOMIG )

Ukraińskie siły rządowe zniszczyły dwa rosyjskie czołgi, które w kolumnie innych pojazdów wojskowych próbowały w piątek przedrzeć się z Rosji do Mariupola w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy.

 

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Andrij Łysenko oświadczył, że oddziałom ukraińskim udało się odeprzeć atak, a dwie zniszczone maszyny były "resztkami" kolumny. Wcześniej Łysenko mówił, że ruszając na położony nad Morzem Azowskim Mariupol wspierani z Rosji separatyści chcieli otworzyć nowy front w toczącym się w tym regionie konflikcie.

 

"Resztki kolumny, która próbowała dziś wyjść na drogę (od granicy z Rosją) do Mariupola, zostały zaatakowane i zatrzymane przez siły operacji antyterrorystycznej" - powiedział na konferencji prasowej Łysenko. Zapewnił, że sytuacja w tym rejonie jest obecnie całkowicie kontrolowana przez ukraińskie siły rządowe.

 

Żołnierze ochotniczego batalionu ukraińskiego Azow, który uczestniczył w poniedziałkowych walkach przy trasie do Mariupola, poinformowali o pojmaniu dwóch rosyjskich żołnierzy. "Putin rozpoczął wojnę. Na Mariupol idzie brygada wojsk powietrznodesantowych Rosji. Mamy dwóch jeńców. Byli przekonani, że uczestniczą w manewrach i byli bardzo zdziwieni, kiedy dowiedzieli się, że rozpoczynają trzecią wojnę światową" - napisał jeden z żołnierzy Azowa na Facebooku.

 

Wcześniej rzecznik Łysenko mówił, że siły ukraińskie zablokowały ruch rosyjskich pojazdów wojskowych, w tym 10 czołgów, które wdarły się rano na Ukrainę z Rosji w okolicach przejścia granicznego w Nowoazowsku w obwodzie donieckim.

 

"Dziś rano rosyjscy wojskowi przebrani za bojowników prorosyjskich w Donbasie, próbowali rozszerzyć strefę działań wojennych na południe obwodu donieckiego. O godz. 5.20 (4.20 w Polsce) w rejonie miejscowości Szczerbak i Nowoazowsk mieszana kolumna pojazdów wojskowych składająca się z 10 czołgów, dwóch transporterów opancerzonych i dwóch ciężarówek Ural naruszyła granicę Ukrainy.

 

Straż Graniczna otworzyła ogień i wezwała wsparcie" - relacjonował na wcześniejszej konferencji prasowej.

 

Wcześniej w mediach i sieciach społecznościowych informowano, że w kolumnie, która wdarła się w tym regionie na Ukrainę z Rosji, znajdowało się od 30 do 50 pojazdów.


 

Wspomóż Nas
Tagi: ukraina, mariupol

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bronisław 11:23:43 | 2014-08-26
UKRAIŃSKA POWSTAŃCZA ARMIA TO POLSKI PRZEDNIA STRAŻ
UKRAIŃSKA POWSTAŃCZA ARMIA O ZBROJNY HUFIEC NASZ
UKRAIŃSKA POWSTAŃCZA ARMIA TO NASZE SIŁY ZBROJNE

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 08:41:24 | 2014-08-26
Obserwatorzy OBWE nie potwierdzają przekroczenia granicy przez rosyjskie wojsko, ani tym bardziej czołgi.

Deon powiela kłamstwa propagandowe Ukraińców.

Oceń 2 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook