Włochy: Zatonęła łódź z imigrantami, są ofiary

(fot. Luca Siragusa / Wikimedia Commons / (CC BY 2.0))

 Ciała 18 nielegalnych imigrantów znaleźli na południe od wyspy Lampedusa żołnierze włoskiej marynarki patrolujący Morze Śródziemne. Włochy po raz kolejny zaapelowały do Unii Europejskiej o decyzje, które przyczynią się do rozwiązania kryzysu imigracyjnego.

 

Przeładowana łódź z nieznaną dokładnie liczbą imigrantów z Afryki przewróciła się i zatonęła w odległości około 30 mil morskich od wybrzeży Libii, z których odpłynęła. Nie wiadomo, ile osób mogło łącznie zginąć.

 

Od piątku włoskie wojsko uczestniczące w operacji Mare Nostrum uratowało z łodzi i małych statków, zmierzających ku wybrzeżom Italii, ponad 3500 nielegalnych imigrantów, wśród nich niemowlęta.

 

Celem tej operacji, prowadzonej od jesieni 2013 roku, jest niesienie pomocy rozbitkom i zapobieganie dalszym tragediom na morzu. W październiku zeszłego roku w dwóch katastrofach łodzi w Cieśninie Sycylijskiej zginęło około 400 osób.

 

Od początku tego roku do Włoch dotarła drogą morską rekordowa liczba ponad 100 tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Aresztowano 540 przemytników ludzi, wysyłających imigrantów łodziami do Europy.

 

Po raz kolejny w ostatnich miesiącach minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano dał wyraz irytacji z powodu postawy Unii Europejskiej wobec wydarzeń na Morzu Śródziemnym oraz braku konkretnej pomocy. "Albo kwestia imigracji zostanie podjęta przez Europę, albo Włochy same będą musiały podjąć decyzje" - oświadczył Alfano w niedzielę.

 

Na informację o odnalezieniu kolejnych ciał imigrantów Komisja Europejska oświadczyła, że jest "wstrząśnięta nowymi tragediami na morzu". Komisja, jak wynika z oświadczenia cytowanego przez Ansę w depeszy z Brukseli, dziękuje Włochom za podejmowany przez nich ogromny wysiłek, by uratować tysiące imigrantów.

 

Ponadto Unia zapewniła, że jest zaangażowana w udzielanie pomocy Włochom. Zapowiedziano, że w najbliższych dniach unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem spotka się z szefem włoskiego MSW, by rozmawiać z nim o dalszym wsparciu dla władz w Rzymie.

 

W związku z masowym napływem tysięcy imigrantów włoska prawica coraz ostrzej krytykuje operację Mare Nostrum, argumentując, że decyzja o niesieniu pomocy imigrantom stanowi dla nich zachętę do wyruszania w drogę. Według polityków prawicy należy natychmiast przerwać działania prowadzone na morzu w ramach tej akcji wojska i straży przybrzeżnej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook