Czy morderca Foleya był Brytyjczykiem?

W związku z nagraniem przedstawiającym egzekucję Foleya, dokonaną przez mężczyznę mówiącego z brytyjskim akcentem, Cameron skrócił urlop i wrócił w środę do Londynu. (fot. EPA/Daniel Leal-Olivas)

Brytyjskie służby starają się ustalić tożsamość zamaskowanego mężczyzny z brytyjskim akcentem, który zamordował amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Dżihadyści z Państwa Islamskiego upublicznili nagranie wideo, na którym pokazana jest ta egzekucja.

 

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden powiedziała w środę, że nagranie zostało przeanalizowane przez amerykańskie służby wywiadowcze i uznano, iż jest ono autentyczne.

 

Na wideo zatytułowanym "Przesłanie dla Ameryki" uzbrojony bojownik, który mówi z brytyjskim akcentem i twierdzi, że jest członkiem Państwa Islamskiego, oświadczył, że egzekucja dziennikarza jest odwetem za amerykańskie bombardowania celów dżihadystów w Iraku. James Foley został uprowadzony w Syrii w 2012 roku.

 

Dżihadyści zagrozili też egzekucją kolejnego amerykańskiego dziennikarza, Stevena Sotloffa, który zaginął w Syrii w lipcu 2013 r., jeśli lotnictwo USA nie zaprzestanie ataków na ich pozycje.

 

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond podkreślił w środę, że brytyjskie służby wywiadowcze będą ściśle współpracować ze służbami amerykańskimi, starając się zidentyfikować tego mężczyznę. W związku z opublikowaniem przez dżihadystów nagrania śledztwo wszczęła też jednostka brytyjskiej policji ds. zwalczania terroryzmu.

 

Hammond przyznał, że nie zdziwił się, słysząc brytyjski akcent dżihadysty. Wskazał, że rząd W. Brytanii wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie rosnącą liczbą młodych Brytyjczyków, wyjeżdżających walczyć do Syrii, bądź do innych krajów. Zwrócił uwagę, że ludzie ci stanowią też potencjalne zagrożenie po powrocie.

 

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że znacząca liczba obywateli brytyjskich jest zamieszana w straszliwe zbrodnie, (...) prowadząc dżihad z Państwem Islamskim i innymi ekstremistycznymi organizacjami" - powiedział.

 

Jak szacuje BBC, Państwo Islamskie, które opanowało znaczne części północnego Iraku i Syrii, ma w swoich szeregach ok. 400 rekrutów z Wielkiej Brytanii.

 

W W. Brytanii aresztowano ok. 70 ludzi podejrzewanych o współpracę z dżihadystami w Syrii

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bristo 22:53:21 | 2014-08-20
durne angole dawajcie im wiecej zasilkow i domy za darmo,a zaczna to samo robic  w uk.jeszcze chwila i bedziecie mieli prawo shariatu.Nie wierzycie w Boga i nie chcecie byc chrzescijanami,to bedzieci muzlulmanami,a jak nie to wam gardla podetna

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook