Dopuszczą kapitał zagraniczny do gazociągów

(fot. World Bank Photo Collection / Foter / CC BY-NC-ND 2.0)

Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek ustawę, która zezwala na przekazywanie gazociągów i podziemnych magazynów gazu w dzierżawę joint-ventures z udziałem firm z Unii Europejskiej lub Stanów Zjednoczonych.

 
Zastrzega jednocześnie, że udziały strony ukraińskiej w tych joint-ventures nie mogą być mniejsze niż 51 proc., a dzierżawione obiekty pozostaną własnością Ukrainy.
 
Ukraiński rząd planuje utworzenie dwóch joint-ventures z udziałem kapitału zagranicznego, które zajmowałyby się eksploatacją gazociągów i magazynów gazu.
 
Ustawę poparło 228 posłów do Rady Najwyższej czyli zaledwie o dwóch więcej niż było to wymagane dla jej uchwalenia.
 
Zaangażowana od dłuższego czasu w finansowy spór z Gazpromem Ukraina stara się zmniejszyć swe uzależnienie od rosyjskiego gazu i jednocześnie zapewnić bardziej niezawodny jego tranzyt do państw Unii Europejskiej. Jak argumentują władze w Kijowie, planowane joint-ventures zapewnią środki na inwestycje i usuną potrzebę budowy rozważanego przez Gazprom gazociągu South Stream, dostarczającego gaz do Europy Południowo-Wschodniej przez Morze Czarne z pominięciem terytorium Ukrainy.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?