Ukraina uchwaliła sankcje wobec Rosji

(fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o sankcjach wobec Rosji za popieranie i finansowanie terroryzmu na Ukrainie. Za głosowało 243 deputowanych w 450-osobowej izbie.

 

Premier Arsenij Jaceniuk zaproponował ostateczne przyjęcie ustawy jeszcze we wtorek, po godz. 15 czasu polskiego. Wcześniej w tej sprawie zostaną przeprowadzone konsultacje między przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości Ukrainy i deputowanymi.

 

Rząd ukraiński zainicjował objęcie sankcjami 172 osób fizycznych i 65 osób prawnych z Rosji i innych państw. Podmioty te uznano za zaangażowane we wspieranie i finansowanie terroryzmu na wschodzie Ukrainy oraz popierające marcową aneksję Krymu przez Federację Rosyjską.

 

Rządowy projekt ustawy przewiduje wobec tych podmiotów 29 rodzajów restrykcji, w tym zakaz przyjazdu na Ukrainę, zablokowanie i zamrożenie aktywów w tym kraju, zakaz działalności na Ukrainie, zakaz udziału w procesach prywatyzacyjnych, korzystania z licencji, a także z prawa tranzytu.

 

Przed głosowaniem Jaceniuk powiedział w parlamencie, że sankcje będą miały negatywne skutki dla gospodarki kraju, ale nie można tego porównywać z ludzkimi ofiarami na wschodzie Ukrainy.

"Rozumiemy, że zastosowanie sankcji będzie miało następstwa dla ukraińskiej gospodarki. Ale jest to cena zupełnie niewspółmierna z ofiarami ponoszonymi przez ukraińskich żołnierzy, z ofiarami ukraińskiej ludności, którą rozstrzeliwują terroryści wspierani przez Federację Rosyjską" - oświadczył szef rządu.

 

Dodał, że uchwalenie sankcji to "kwestia narodowej godności".

 

W piątek Jaceniuk powiedział na konferencji prasowej, że straty, które jego kraj może ponieść w wyniku polityki Rosji, wyniosą w pierwszym roku obowiązywania sankcji ok. 7 mld dolarów.

 

Według Jaceniuka odrębnym punktem może być zakaz tranzytu przez Ukrainę surowców i zakaz lotów w jej przestrzeni powietrznej. Rosja przesyła tranzytem przez Ukrainę ropę i gaz.

 

"Jeszcze jedną decyzją, którą inicjuje ukraiński rząd, są dodatkowe działania, które nie pozwolą agresorowi - a jest nim Federacja Rosyjska - na modernizację jego sił zbrojnych" - podkreślił w piątek Jaceniuk.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:44:46 | 2014-08-12
Ofiary na wschodzie Ukrainy to wyłącznie dorobek Jaceniuka i jego junty. Natomiast skutki tej wojny oraz "sankcji" dotkną społeczeństwo tego kraju.

Oligarchowie zarabiają na tej wojnie ogromne pieniądze, dlatego ta wojna trwa nadal. A zwykli ludzie mogą zdychać z głodu i zimna.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 13:49:57 | 2014-08-12
""Jeszcze jedną decyzją, którą inicjuje ukraiński rząd, są dodatkowe działania, które nie pozwolą agresorowi - a jest nim Federacja Rosyjska - na modernizację jego sił zbrojnych""

Ciekawe, co to.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?