Ukraina: walki wokół Doniecka trwają

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY)

Okolice Doniecka były w niedzielę nadal sceną walk ukraińskich sił rządowych z prorosyjskimi separatystami, a władze w Kijowie zadeklarowały, że nie zgodzą się na żadną propozycję rozejmu, żądając od przeciwnika całkowitego złożenia broni.

 
Starcia koncentrowały się w rejonie położonego na wschód od Doniecka miasta Krasnyj Łucz. Stanowi ono węzeł kolejowy i drogowy, wykorzystywany - jak twierdzi strona rządowa - przez Rosję w jej dostawach broni dla rebeliantów.
 
W samym Doniecku przez około osiem godzin do południa w niedzielę słychać było dochodzące z przedmieść odgłosy wybuchów pocisków artyleryjskich - poinformował Reuters, powołując się na przebywającego w mieście świadka. Na północy Doniecka w dzielnicy Putiłowka wybuchł pożar trafionego najprawdopodobniej pociskiem budynku ukraińskiej spółki telefonicznej Ukrtelecom.
 
Rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko oświadczył w niedzielę, że w ciągu ubiegłych 24 godzin siły rządowe "pomyślnie kontynuowały operacje ofensywne, wyraźnie wzmacniając pierścień okrążenia wokół stolicy Donbasu Doniecka". Według niego w szeregach rebeliantów szerzą się panika, chaos i dezercje.
 
Ani Łysenko, ani separatyści nie ujawnili żadnych danych na temat strat, doznanych przez obie strony w ciągu weekendu.
 
Rzecznik RBNiO zaznaczył, że deklaracja władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej o gotowości zawarcia rozejmu jest krokiem bez jakiegokolwiek praktycznego znaczenia. "Jeśli jest taka inicjatywa, to realizuje się ją praktycznie, a nie tylko słowami: wywiesza się białe flagi, składa się broń. I w takim przypadku nikt już nie będzie do nich strzelał" - powiedział Łysenko.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.75

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Roman 04:28:29 | 2014-08-11
Lollobrigida to kacap czu jurgieltnik.Jego komentarz to typowa proputinowska propaganda.

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Lollobrigida 22:52:53 | 2014-08-10
  No,   a  co  z tym  zestrzelonym  rzekomo  przez Putina  samolotem  MH17 ?  
    Wychodzą  dziwne  fakty na wierzch,  niezgodne  z teorią,  więc  wszyscy  nabrali  wody  w usta i ucichli?    Poszli  kłamać  gdzie indziej?
 Propaganda  kijowska  dawno  już  pokazała,  że  w niczym  nie  ustępuje  propagandzie  nazistowskiej  z czasów   Gebelsa,  zresztą  mają  własnych mistrzów,jak dmytro Doncow -  i  kłamią  jak  im przykazał. 
  

Oceń 5 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?