Przywódcy o rosyjskiej "misji humanitarnej"

(fot. Charles Clegg / (CC BY-SA 2.0) / flickr.com)

Ewentualna rosyjska misja humanitarna na Ukrainie była w sobotę tematem rozmów m.in. szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa. Waszyngton i Londyn zgodziły się, że rosyjska misja humanitarna byłaby "nieusprawiedliwiona i nielegalna".

 

Rosyjskie MSZ poinformowało, że Ławrow wezwał Kerry'ego do "pilnych kroków, aby zapobiec nieuchronnej katastrofie humanitarnej w południowo-wschodnich regionach" Ukrainy. Ze strony Kerry'ego padło potwierdzenie, że "takie prace są prowadzone wspólnie z władzami ukraińskimi" - twierdzi rosyjski resort.

 

Z kolei biuro brytyjskiego szefa rządu Davida Camerona poinformowało, że brytyjski premier i prezydent USA Barack Obama zgodzili się w rozmowie telefonicznej, że taka rosyjska interwencja zostałaby uznana za "nieusprawiedliwioną i nielegalną". Cameron i Obama ostrzegli też, że na Rosję zostaną nałożone surowsze sankcje, jeśli wyśle swoje wojska na Ukrainę.

 

W rozmowie Obamy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przywódcy uzgodnili, że Rosji grozić będą "dodatkowe konsekwencje, jeśli wkroczy na Ukrainę bez pozwolenia ukraińskiego rządu". "(...) Każda rosyjska interwencja na Ukrainie, nawet pod przykrywką operacji humanitarnej, bez formalnej zgody i zezwolenia ze strony ukraińskiego rządu, byłaby nie do przyjęcia, naruszyłaby prawo międzynarodowe i sprowokowała dodatkowe konsekwencje" - oświadczył Biały Dom.

 

Merkel poruszyła temat rosyjskich planów pomocy humanitarnej na wschodniej Ukrainie także z prezydentem tego kraju Petrem Poroszenką. Przywódcy uzgodnili, że taka operacja mogłaby się odbyć tylko pod egidą Czerwonego Krzyża i za wyraźną zgodą władz w Kijowie.

 

W piątek amerykańska ambasador w ONZ Samantha Power ostrzegła Rosję przed dalszą interwencją na wschodniej Ukrainie, w tym pod pretekstem dostarczenia pomocy humanitarnej; byłoby to uznane za inwazję - ostrzegła.

 

Także w sobotę premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko oświadczył, że prorosyjscy separatyści są gotowi na rozejm w walkach z ukraińskimi siłami, "aby zapobiec rozlewaniu się katastrofy humanitarnej w Donbasie". Ostrzegł, że Donieck stoi w obliczu brak wody, żywności i elektryczności, ale separatyści są gotowi bronić miasta. "W razie szturmu na miasto liczba ofiar znacznie wzrośnie. Nie mamy korytarzy humanitarnych. Nie ma dostaw leków, a zapasy żywności są na wyczerpaniu" - głosi oświadczenie Zacharczenki.

 

Agencja AP zauważa, że oświadczenie Zacharczenki może być obliczone na zwiększenie presji międzynarodowej w celu dopuszczenia na Ukrainę rosyjskiej misji.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

krakow.pl 08:31:50 | 2014-08-10
Katastrofa humanitarna jest, ale jej sprawca Rosja poza ewentualnym osiągnięciem efektu propagandowego ma jak zwykle zupełnie „gdzieś” stronę humanitarną swoich czy cudzych poczyniań, a w próbach wprowadzenia swojej „misji pokojowej”  nie chodzi oczywiście o pokrzywdzoną ludność, ale głównie o dwa inne cele:
1. podstępne wprowadzenie na Ukrainę dodatkowych sił i sprzętu wojskowego w ramach kontynuacji  tzw. „dziwnej wojny”;
2. zabezpieczenie przed zatrzymaniem i konkretnym pokazaniem zachodowi rosyjskiego żołdactwa działającego na Ukrainie (tak zwani separatyści, to nic innego, jak w większości piąta kolumna Rosji - kierujący całą akcją i dywersją etatowi agenci służb specjalnych oraz   rosyjscy weterani - awanturnicy, zwykli zbrodniarze wojenni rabujący i mordujący z pomocą części ogłupionych tubylców zwykłą ludność cywilną.
Najgorsze, że Rosja ma w całej Ukrainie (i nie tylko tam, spójrzcie choćby na fora internetowe...) swoje wtyczki oraz „uśpionych agentów” i może prowokować w różnych miejscach „spontaniczne” protesty, demonstracje oraz zamieszki i inną dywersję...

Oceń 16 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 08:18:43 | 2014-08-10
Tam jest już katastrofa humanitarna, a zachód chrzani, zamist trzasnąć pięścią w stół i postawić do pionu Poroszenkę.

Oceń 6 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook