Nikt nie udzieli Ukrainie pomocy wojskowej

(fot. EPA/ROMAN PILIPEY )

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler powiedział w czwartek, że nie można wykluczyć wkroczenia pod pozorem misji pokojowej wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jego zdaniem w takiej sytuacji nikt nie udzieli Ukrainie pomocy wojskowej.

 

- Dostajemy niepokojące informacje o koncentracji wojsk, o manewrach lotniczych na dużą skalę. Mamy wypowiedź ministra obrony Rosji (Siergieja Szojgu), który przygotowuje rosyjskie społeczeństwo na misję pokojową - powiedział Erler w rozmowie z telewizją publiczną ZDF.

 

Polityk SPD porównał ewentualną misję pokojową Rosji na Ukrainie do "postępowania podpalacza, które chce być strażakiem". - O misji pokojowej dyskutuje się od dłuższego czasu. To byłoby po prostu wkroczenie na wschodnią Ukrainę - powiedział Erler.

 

Odpowiadając na pytanie, czy w przypadku inwazji Ukraina mogłaby liczyć na wsparcie wojskowe, Erler odparł: Nie jest mi znany żaden kraj, ani żadna organizacja, która by się zdeklarowała, lub byłaby gotowa do interwencji wojskowej.

 

Pełnomocnik przypomniał, że podczas spotkania w Berlinie 2 lipca ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Rosji, Francji i Ukrainy zgodzili się na "trwałe zawieszenie broni". "To byłoby najlepsze wyjście dla Ukrainy; pozwoliłoby na dalsze próby rozwiązania kryzysu metodami politycznymi - ocenił niemiecki polityk.

 

Jego zdaniem nie brak jest rozsądnych propozycji, lecz nie są one realizowane. - Musimy przypomnieć ukraińskiemu prezydentowi (Petro Poroszence), że też zaakceptował te ustalenia - zaznaczył Erler, dodając, że zdaje sobie sprawę, iż rozmowy z separatystami są "gorzką pigułką" dla władz ukraińskich.

 

Odnosząc się do skutków retorsji, zapowiedzianych przez Moskwę w odpowiedzi na unijne sankcje, Erler powiedział, że ostrzegał przed niebezpieczeństwem eskalacji i "spirali" sankcji. Podkreślił, że UE sprzedała w zeszłym roku Rosji żywność za 12 mld euro. Jego zdaniem z jednej strony Rosji trudno będzie znaleźć w krótkim czasie alternatywne źródła żywności, z drugiej strony wiele europejskich firm odczuje boleśnie wstrzymanie przez Rosję importu.

 

Niemieckie media w czwartek w większym niż dotychczas stopniu krytykują władze Ukrainy za kontynuowanie ofensywy przeciwko separatystom. Zwracają też uwagę, że Zachód musi pomóc prezydentowi Władimirowi Putinowi wyjść z twarzą z obecnego kryzysu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~the tyAnom 15:50:10 | 2014-08-07
Misja pokojowa Rosji? Raczej szatan łeb podnosi....

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jm 15:40:39 | 2014-08-07
Przecież to było do początku wiadomo.

Zachód zdestabilizował Ukrainę, a na końcu wyrzuci ją na śmietnik. I to jest wszystko obrzydliwa obłuda i hipokryzja - bo tak na prawdę mało kogo obchodzą ludzie tam żyjący.

Symboliczne gesty poparcia, machanie flagami. Ciekawe czy będziemy tacy "solidarni z Ukrainą"  jak walną tu tłumy uchodźców ( w Rosji jest już 730tyś).

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?